ABD, Güney Kıbrıs’tan yardım istiyor

Tarih: 27 Mayıs 2019 Saat: 16:17

0
623
Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşmeden sonra konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı Komitesi Başkanı Engel, Amerika’nın Ortadoğu’daki Rus etkisini azaltmak Güney Kıbrıs’ın desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Komitesi’nin başkanlığını yapan Elliot Engel, Amerika’nın Ortadoğu’daki Rus etkisini azaltmak için İsrail ile beraber Güney Kıbrıs’ın da desteğine ihtiyacı olduğunu söyledi.

Bugün Rum Lider Nikos Anastasiadis ile yaptığı görüşmeden sonra konuşan Engel Rusya’nın, Ortadoğu’da enerji rezervler üzerindeki etkisini azaltmak ve Ortadoğu’da barışı tesis etmek için Kıbrıs ile beraber çalışmanın Amerika için çok önemli olduğunu da vurguladı.

Engel, “ABD Rusya’nın bölgedeki entrikalarını engellemek ve temel demokratik değerleri paylaşmak adına dost ülkeleri arıyor” ifadesinde bulunarak, Rusya’nın bölgedeki durumu kontrol etmesine izin vermeyeceklerini belirtti.

Engel ayrıca, Doğu Akdeniz bölgesinde son keşfedilen doğal gazla ilgili de Rusya’nın söz sahibi olmasına imkan vermeden, bölgedeki enerji güvenliği konusunda alternatif önlemler üzerinde durduklarını duyurdu.

Öte yandan, Anastasiadis de kişisel sosyal medya hesabından görüşmeye ilişkin paylaşım yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here