AFAD yetkilisi: “Rapor KKTC makamlarında… Açıklama yetkisi onlarda”

Tarih: 03 Temmuz 2019 Saat: 8:14

0
348

Kıbrıs Postası – Ertuğrul Senova

Füzeye ait en büyük parçanın düştüğü Taşkent’te kimyasal, biyolojik, radyolojik ya da nükleer bir tehlike olup olmadığı yönünde incelemelerde bulunan AFAD, herhangi bir bulguya rastlamadıklarına ilişkin açıklamada bulundu, konuyla ilgili bir de rapor hazırladı. Söz konusu raporun KKTC makamlarında olduğunu aktaran AFAD yetkilisi, açıklama yetkisinin onlarda olduğunu belirtti.

Kıbrıs adası, bulunduğu stratejik konum neticesinde, bölgedeki gerginlikten ilk nasibini, tipi ‘S-400’ olarak açıklanan füze kalıntılarının Taşkent ve çevresine düşmesiyle aldı.

Füzenin çarpmasıyla çıkan ses, geceyi aydınlığa boğan yangın ve göklerden gelen cismin ne olduğu sorusu, sadece bölge halkını değil, tüm Kıbrıs’ı tedirgin etti.

Fakat gece yarısı, çarpmanın etkisiyle 6 dönümlük çalılık arazide meydana gelen yangın, o an için, kafalardaki tüm soru işaretlerinden daha önemliydi. Zira bu arazi, yerleşim alanının birkaç yüz metre ötesindeydi.

Olaya müdahale eden Sivil Savunma Teşkilatı’ndan Arama – Kurtarma ekipleri, o anları Kıbrıs Postası’na anlattı.

Öte yandan yangının söndürülmesinin ardından, ‘füze, bölgeye kimyasal zehir salgıladı’ haberleri, panikten yeni kurtulmuş halkı, yeniden paniğe soktu.

Bazı uzmanlar ve gazeteler tarafından ortaya atılan iddiaların ardından Türkiye’den talep edilen destek üzerine olay yerine intikal eden AFAD ekipleri, yaptıkları ölçümlerde herhangi bir kimyasal bulguya rastlamadıklarını açıkladı. Fakat bu açıklamanın hemen ardından, benzer haberler yapılmaya devam edildi.

AFAD yetkilileri, iddialara ilişkin Kıbrıs Postası’na açıklama yaptı, haberleri ‘asparagas’ olarak niteledi.

BETMEZOĞLU: “GÖKYÜZÜNDE BİR PATLAMA OLDUĞU İHBARI ALDIK”

İlk olarak Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı’ndan Arama – Kurtarma Şube Müdürü Cemal Betmezoğlu, o gece yaşananları anlattı.

Saat 01.00 sıralarında, Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı ALO 101 hattına, gökyüzünde bir patlama olduğu ve ardından da Taşkent bölgesinde bir orman yangını çıktığı ihbarı geldiğini belirten Betmezoğlu, “Ekiplerimizle durumu değerlendirerek müdahale etme kararı aldık, hazırlıklarımızı yapıp yola çıktık” dedi.

“YANGININ BAŞLANGIÇ NOKTASINDA FÜZE KALINTISINA RASTLADIK”

Bu arada, ihbarların ardından, gökyüzünde patlayan cismin ne olduğuyla ilgili çeşitli söylemler ortaya atıldığını belirten Betmezoğlu, bu sırada yangını söndürdüklerini ve yangının başlangıç noktasında bir füze kalıntısına rastladıklarını ifade etti.

Olay yerinde güvenlik önlemlerini alıp, incelemelerini gerçekleştirdikten sonra, konuyu yetkililere ilettiklerini belirten Betmezoğlu, “Yaptığımız tetkikler neticesinde herhangi bir bulguya rastlamadık. Daha sonra da Türkiye Cumhuriyeti AFAD yetkilileriyle iletişime geçtik” dedi.

“AFAD, SİVİL SAVUNMA TEŞKİLATI’NIN PAYDAŞI”

AFAD’ın, KKTC Sivil Savunma Teşkilatı’nın paydaşı olduğuna dikkat çeken Betmezoğlu,şöyle devam etti:

“Birlikte sürekli çalışıyoruz, protokollerimiz var, eğitimlerimiz, birlikte yaptığımız birçok görev var.  Türkiye basınından da bilindiği üzere, sınır bölgelerinde, bu ve benzeri olaylar yaşanmakta ve AFAD da bu tip konularda çok tecrübeli. Kendileriyle kurduğumuz bağlantının ardından, AFAD ekipleri ülkemize gelerek, en ince detaya kadar, ‘kimyasal kalıntı var mı’ incelemelerini yaptılar. Olay bölgesinde hiçbir kimyasal kalıntının bulunmadığı tespit edildi.”

TÜRKER: “HERHANGİ BİR TEHLİKE SAPTAMADIK… RAHAT OLUN”

Daha sonra Adana AFAD Kurtarma Müdürü Süleyman Türker ve beraberindeki heyete söz veren Kıbrıs Postası, olay yerinde yapılan inceleme sonuçlarını ve ortaya atılan iddiaları sordu.

Türker, füzenin patlaması neticesinde, alanda yaklaşık 6 dönümlük çalılık bir arazide yangın meydana geldiğini ve Sivil Savunma Teşkilatı’nın olaya müdahalesi sonucu yangının söndürüldüğünü belirterek, “Olay yerinde devam eden herhangi bir kimyasal, biyolojik, radyolojik ya da nükleer bir tehlike olup olmadığı yönünde bir ölçüm yapmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nden yardım istendi” dedi.

TC AFAD Başkanlığınca görevlendirildiklerini belirten Türker, dört kişilik ekiple olay yerine giderek incelemelerde bulunduklarını kaydetti.

Türker, şöyle devam etti:

“Netice itibariyle, şuanda bahse konu füze etrafında ve olay yeri yakınlarında herhangi bir tehlike saptamadık. Farklı cihazlarla ölçmemize rağmen, herhangi bir tehlikeye rastlamadık. Bu konuda Kıbrıs halkı rahat olsun, herhangi bir kaygıya kapılmasın, tereddüt yaşamasın. Hayat devam ediyor… Gerekli sonuç raporlarımızı yazdık, yetkililere ilettik. Rahat olun, Kıbrıs halkının verilmiş sadakası varmış.”

RAPOR, KAMUOYU İLE PAYLAŞILACAK MI?

“Raporu basına veya kamuoyuna açıklayacak mısınız?” sorusunu yanıtlayan Türker, şöyle devam etti: “Bizim böyle bir yetkimiz yok. Kıbrıs yetkililerine verdik takdir onların. Raporu paylaşırlar paylaşmazlar yetki onlarındır.”

‘KİMYASAL BULGULARA RASTLANDI’ İDDİASI…

Bazı gazeteler ve uzmanlar tarafından ortaya atılan ‘Kimyasal bulgulara rastlandı’ ya da ‘füzenin yakıtı kimyasal zehir salgıladı’ şeklindeki iddiaları da yanıtlayan Türker, şöyle konuştu:

“Tehlike olmadığını birinci ağızdan duyuyorsunuz. Basındaki asparagas haberlere güvenmemek lazım. Bu patlayan füzenin S-200 mü, başka bir füze mi, bu yetkili makamların açıklayacağı bir şey. Dışarıya sızacak herhangi bir tehlike yok. Kıbrıs halkına çok büyük geçmişler olsun.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here