Afganistan’da okul yolunda patlama: 9 çocuk hayatını kaybetti

Tarih: 02 Kasım 2019 Saat: 14:26

0
41
Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Tahar vilayetinin Darkad ilçesinde meydana gelen patlamada 9 çocuğun öldüğü bildirildi.

Afganistan’da okula giden öğrencilerin Taliban tarafından döşendiği öne sürülen mayına basması sonucu yaşları 9 ile 12 arasında değişen 9 çocuk hayatını kaybetti. Çocuklardan dördünün Taliban ailelerinden olduğu belirtildi.

Ülkenin kuzeydoğusunda yer alan Takhar bölgesinde meydana gelen olayda okula gitmek üzere yola çıkan çocukların mayına basması sonucu büyük bir patlama meydana geldi. Cumartesi günleri okulların açık olduğu ülkede patlamanın ardından olay yerine güvenlik görevlileri ve ilk yardım ekipleri sevk edildi. Ancak patlama nedeniyle 9 çocuk yaşamını yitirdi.

Bölge polis sözcüsü Halil Asır, patlamanın yaşandığı bölgeyi kontrolünde tutan Taliban’ın ordunun başlattığı operasyonlar nedeniyle alana mayınlar döşediğini söyledi. Asır, ölen çocuklardan dördünü ‘Taliban ailelerinden’ olarak nitelerken, bölgede başka mayınların da olabileceğine dikkat çekti.

ABD’nin desteklediği hükümeti devirmek için silahlı çatışmalara giren Taliban’dan konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ülkede iki taraf arasında çıkan çatışmalarda sivil kaybı bu yıl yüzde 42 artarak rekor kırdı. Bu yılın temmuz ve eylül ayında 4 bin 313 sivil çatışmalar nedeniyle hayatını kaybetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here