Akar: “KKTC halkının haklarının göz ardı edilmemesini aktardık”

Tarih: 17 Nisan 2019 Saat: 10:58

0
607
Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’de yaptığı görüşmede, “Kıbrıs’ta yaşayan kardeşlerimizin hakları olduğunu, KKTC halkının Kıbrıs’ın sahip olduğu enerji kaynakları konusundaki haklarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini aktardık” ifadelerini kullandı.

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gazetecilerin Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin görüşmede gündeme gelip gelmediğine ilişkin soruyu yanıtladı.

“Burada bazı senatörler tarafından kanun tasarısı hazırlandı” diyen Akar, hazırlanan tasarılardan birinin de Doğu Akdeniz’le ilgili olduğunu anlattı.

Konuyla ilgili endişelerini, diğer bir deyişle görüşlerini de açık bir şekilde ortaya koyduklarının altını çizen Bakan Akar, şunları kaydetti:

“Kıbrıs’ta yaşayan kardeşlerimizin hakları olduğunu, KKTC halkının Kıbrıs’ın sahip olduğu enerji kaynakları konusundaki haklarının da göz ardı edilmemesi gerektiğini, eşit haklara sahip olduklarını, burada yapılacak çalışmaların mutlaka bu gerçeği göz önünde bulundurularak yapılması gerektiğini, aksi uygulamaların bizler tarafından kabul edilmeyeceğini, uygun olmadığını kendilerine aktardık. Bunun da anlaşıldığını zannediyorum, bunun üzerinde de önemle duruldu.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here