Akıncı: “Guterres’in Kıbrıs konusuna daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz”

Tarih: 11 Ocak 2019 Saat: 17:48

0
453

Cumhurbaşkanı Akıncı, BM Barış Gücü Misyon Şefi Spehar ile ilgili görüşmesi hakkında açıklama yaparak, “sayın Spehar’a önümüzdeki süreçte BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs konusuna daha fazla ilgi göstermesini beklediğimizi ilettik” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü Misyon Şefi Elizabeth Spehar ile ilgili görüşmesi hakkında açıklama yaparak, “sayın Spehar’a önümüzdeki süreçte BM Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs konusuna daha fazla ilgi göstermesini beklediğimizi ilettik” dedi.

“GENEL SEKRETERE MESAJIMIZ: EŞİT BİR ÇÖZÜM İÇİN UĞRAŞ VERİYORUZ”

Spehar’ın New York’ta yapacağı temaslar görev süresinin durumu ile ilişkili olarak, bilgilendirme toplantıları şeklinde olsa da Guterres ile buluşacağını işaret eden Akıncı, “Genel Sekretere mesajımız; “Biz Kıbrıs’ta adil ölçüde bugüne kadar var olan mutabakatlara sadakat içerisinde eşit bir çözüm için uğraş veriyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÇÖZÜM ÇABALARINA EN BÜYÜK DARBE; SİYASİ EŞİTLİĞİN İÇSELLEŞTİRİLMEMESİ”

Uzun zamandır, Kıbrıs Türk halkının siyasi eşitliğini içselleştirememiş davranışların sergileniyor olmasının kabul edilemez olduğunu ve Kıbrıs’taki çözüm çabalarına vurulacak en büyük darbe olduğunu aktaran Cumhurbaşkanı Akıncı, “Genel Sekreterin bu konudaki hassasiyetlerimizi bilmelerini istiyoruz” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here