Akpınar’dan ekonomik örgütlere tepki: “Yükseköğretimin öncü ekonomik güç olduğu unutuldu!”

Tarih: 25 Mart 2020 Saat: 17:20

0
44

Girne Postası – Sosyal Medya

GAÜ Kurucu Rektörü Akpınar, Ekonomik Örgütler Platformu’nun, sosyal adalet ve eşitlik için hükümete son uyarı şeklinde yaptığı açıklamada, ülke ekonomisini ayakta tutan yükseköğretimin yeri olmadığına dikkat çekti.

Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Kurucu Rektörü Serhat Akpınar, kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Ekonomik Örgütler Platformu’nun “sosyal adalet ve eşitlik için hükümete son uyarı” şeklinde yaptığı açıklama ile belirlenen temel isteklerde yükseköğretime neden yer verilmediğini sordu.

Yükseköğretimin ülke ekonomisini ayakta tuttuğunu anımsatan Akpınar, “Ekonomik Örgütler, yükseköğretimin adamızdaki öncü ekonomik güç olduğunu unuttuğu ve yok saydığı sürece çok daha kırılgan bir ekonomik çöküntü içerisinde olacağımızdan emin olalım” ifadelerini kullandı.

Ekonomik örgütler tarafından belirlenen temel istekler şöyle belirtilmişti:

“1. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde, birlik ve beraberliğimizin korunabilmesi adına Nisan-Mayıs-Haziran ayları için Sosyal Sigortalara kayıtlı tüm özel sektör çalışanlarına 2 bin TL devletten maaş desteği olarak verilmelidir.

2.Faiz oranları konusunda, Bankalar Birliği ve hükümetle yapılan görüşmelerimiz devam etmektedir. Ancak Ekonomik örgütler olarak en az üç ay boyunca bankaların Merkez Bankasına ve devlete yönelik yükümlülükler azaltılarak, kredi faizlerini sıfıra yakın bir orana çekecek çalışmalar yapılmalıdır.”

Akpınar’ın paylaşımı şöyle:

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here