Aktuğ: “İş yapmayan daireler kapansın, yetki ve bütçeleri belediyelere aktarılsın”

Tarih: 08 Ekim 2019 Saat: 14:27

0
151

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz 

  • Lapta Belediye Başkanı Aktuğ, son dönemlerin en sık tartışma konusu olan Belediyeler Reformu ile ilgili görüşünü ortaya koydu. Aktuğ, belediyelerin yapısını güçlendirmeden yapılacak olan hamlelerin, vatandaşı olumsuz etkileyeceğini belirtti.

  • Aktuğ, Belediyeler Reformu gibi Kamu Reformu’nun da tartışılması gerektiğini söyledi. Ülkede, iş yapmayan ve bütçe ayrılan bazı dairelerin olduğuna dikkat çeken Aktuğ, “Karayolları Dairesi ve Su Dairesi gibi iş yapmayan daireler var. Gerekiyorsa onlar da kapansın; kapanan dairelerin yetkisi ve bütçesi belediyelere aktarılsın; belediyeler güçlensin” dedi. 

Lapta Belediye Başkanı Mustafa Aktuğ, Ada TV’de Seher Güraslan’ın hazırlayıp sunduğu “Öğlen Ajansı” programında yaptığı açıklamalarda, Belediyeler Reformu’na değindi.

“BELEDİYELERİN YAPISI GÜÇLENDİRİLMELİ”

Belediyelerin yapısını güçlendirmeden atılacak olan adımların, vatandaşı olumsuz etkileyeceğini söyleyen Aktuğ, “Bu durumdan direk vatandaş etkilenecek. Vatandaşın hizmeti, memnuniyeti eksilecek” diye konuştu.

“VATANDAŞIN BİRİNCİ TEMSİLCİSİ BELEDİYE BAŞKANLARIDIR”

“Belediyelerin mali yapısı şekillendirilmeden reform yapılırsa, bu reform olmaz” diyen Aktuğ, “Vatandaşın birinci temsilcisi belediye başkanlarıdır. Vatandaş her konuyu belediyeyle paylaşır. Belediyeler, yetkisel anlamında düzenlenmediğinde vatandaş sıkıntı çekecek” ifadelerini kullandı.

“İŞ YAPMAYAN DAİRELER KAPANSIN, YETKİ VE BÜTÇELERİ BELEDİYELERE AKTARILSIN”

Belediyeler Reformu gibi Kamu Reformu’nun tartışılması gerektiğini vurgulayan Aktuğ, “Memlekette iş yapmayan ve bütçe ayrılan tabela daireleri var. Karayolları Dairesi ve Su Dairesi gibi birçok örnek söylenebilir. Gerekiyorsa bu daireler de kapansın. Kapanan dairelerin yetkisi ve bütçesi belediyelere aktarılsın, belediyeler güçlensin” dedi.

“10 YILDIR BELEDİYELERİN DURUMU TARTIŞILIYOR, BİR ŞEY DEĞİŞMİYOR”

Belediyelerin sayısının 6’ya düşürülmesi gibi birçok varsayımın olduğunu, ancak ne olacağının belli olmadığını belirten Aktuğ, “10 yıldır belediyelerin durumu tartışılıyor. Bir şey olmuyor ve devam ediliyor. Aslında biz ne reformu, ne de 3 yıl sonra olacak seçimi düşünmek istemiyoruz. Düşünecek daha önemli işlerimiz var” diye konuştu…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here