Araç satışlarında KDV indirimi uzatıldı, galericiler olumlu karşıladı

Tarih: 06 Ocak 2020 Saat: 11:33

0
62

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Araç satışlarındaki yüzde 15’lik KDV indirimi, oto galeri piyasasına hareket getirdi. KDV indiriminin 31 Mart 2020 tarihine kadar uzatılması ise galericiler tarafından memnun karşılandı.

Katma Değer Vergisi (KDV) oranlarında yapılan yüzde 15’lik indirim galeri sektöründe hareketliliğe neden oldu. Uzun süredir durgunluk yaşayan oto galeri sektöründe, yapılan yüzde 15’lik KDV indirimi piyasaya canlılık kattı.

Maliye Bakanı Olgun Amcaoğlu’nun geçtiğimiz günlerde açıkladığı, ‘otomotiv piyasasındaki daralmanın önlenmesi için KDV indiriminin 31 Mart 2020 tarihine kadar uzatılması kararı’ olumlu karşılandı.

Girne’de faaliyet gösteren Star Car direktörü Serdar Yılmaz, yüzde 15’lik KDV indirimi ve indirimin 31 Mart 2020 tarihine kadar uzatılmasını Girne Postası’na değerlendirdi.

“SEKTÖRE CANLILIK GELDİ”

Araç alımında uzun süredir durgunluk yaşandığını anımsatan Yılmaz, KDV indiriminin sektöre canlılık kattığını dile getirdi.

Araç satışlarındaki yüzde 15’lik KDV indiriminin 31 Mart tarihine kadar uzatılması kararını olumlu karşıladıklarını kadeden Yılmaz, indirimin sürekli hale getirilmesi halinde piyasanın daha da canlanabileceğine dikkat çekti.

KDV indirimin olumlu yönde etkisi olduğunu belirten Yılmaz, indirimden müşterilerinde memnuniyet duyduğunu ifade etti.

“TÜKETİCİYİ HER ZAMAN KORUMAK GEREK”

Tüketici ne kadar korunursa, piyasanın da o kadar hareketleneceğini belirten Yılmaz,  “Ekonomik sıkıntılar nedeniyle vatandaşın alım gücü düştü. Halkı korumak gerek” dedi.

Yüzde 15’lik KDV indirimi nedeniyle vatandaşların ‘fırsat bu fırsat’ diyerek değerlendirdiğini dile getiren Yılmaz, “İndirim sayesinde piyasada kısa süreli bir doping etkisi yaşandı” ifadelerini kullandı.

Yılmaz, orta bir yol bulunarak indirimin sürekli hale getirilmesi gerektiğini vurguladı.

“KORSAN SATICILAR BÜYÜK SORUN”

KDV indiriminin olumlu etkilerini gördüklerini ancak korsan satıcıların hala sektör için en büyük sorun olduğunu kaydeden Yılmaz, hükümetin korsan satıcılar konusunda bir çözüm bulması gerektinin altını çizdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here