Ataser: “Alsancak’ta 1 milyon TL’lik hasar var”

Tarih: 09 Şubat 2019 Saat: 14:07

0
821

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Alsancak Belediye Başkanı Ataser, 5 Aralık’ta yaşanan sel felaketi nedeniyle acı bir tecrübe yaşadıklarını, Alsancak bölgesinde beklenmedik hasarların meydana geldiğini söyledi. Şiddetli yağışların tekrarlanabileceğini söyleyen Ataser, derelerin Kaymakamlık ve Su Dairesi tarafından yönetildiğini söyleyerek, dere yataklarının denize ulaştırılması konusunda kaybedecek vakitlerinin olmadığını belirtti.

Alsancak’ta hasar gören yerlerin başında Çağlayan bölgesinin geldiğini bildiren Ataser, 2019 yılı için ayırdıkları bütçenin büyük bir kısmını bu bölgedeki hasarı gidermek için kullanacaklarını dile getirdi.

Sel felaketi nedeniyle Alsancak bölgesinde 1 milyon TL’lik hasarın meydana geldiğini dile getiren Ataser, Alsancak Belediyesi’nin mali durumunun iyi olduğunu ancak bu zararın altından tek başlarına kalkamayacaklarını söyledi. Hükümet yetkilileriyle konuyla ilgili görüşmelerin gerçekleştiğini aktaran Ataser, ortak bir noktada buluşamadıklarını kaydetti.

Alsancak Belediye Başkanı Fırat Ataser, GENÇ TV’de yayınlanan Gündem Özel programında açıklamalarda bulundu.

“EN CİDDİ HASAR ÇAĞLAYAN BÖLGESİNDE”

2018 yılına sel felaketinin damga vurduğunu söylene Ataser, selden en çok Alsancak, Lapta ve Dikmen bölgelerinin zarar gördüğünü söyledi. Alsancak Belediyesi’ne bağlı olan Malatya ve Çağlayan bölgesinde ciddi hasarların oluştuğu bildiren Ataser, “Bu hasarlar beklenmedik hasarlardı. Acı bir tecrübe yaşadık. Dere yatakları konusunda daha hassas davranmamız gerektiğini farkına vardık”  dedi.

Alsancak’ta Atakara Market ve okullar bölgesindeki iki derenin denize ulaşmadığını belirten Ataser, “Bu dereler belli bir noktada akar haline geliyor. Bu akarları genişletip dere yapmamız şart” ifadelerini kullandı.

“ÖNCELİK ULAŞIMIN SAĞLANDIĞI NOKTALARDA…”

Sel felaketi nedeniyle Alsancak’ın hemen her bölgesinde istinat duvarlarının yıkıldığını dile getiren Ataser, özellikle Çağlayan bölgesinde ciddi hasar olduğunu, belediyenin 2019 yılı için öngördüğü bütçenin büyük kısmını bu bölgeyi toparlamak için kullanacaklarını kaydetti.

Aciliyet sırasına göre çalışmaların yapılacağını söyleyen Ataser, önceliklerinin ulaşımın sağlandığı noktalarda olduğunu belirtti. Hasar gören bölgeleri eski haline getirmek için bütçe gerektiğini vurgulayan Ataser, konuyla ilgili hükümet yetkilileriyle görüştüklerini ancak istenilen noktaya varamadıklarını dile getirdi.

“HIZLI ÇÖZÜM İSTİYORUZ, KAYBEDECEK VAKTİMİZ YOK”

Alsancak Belediyesi’nin mali açıdan iyi durumda olduğunu da sözlerine ekleyen Ataser, “Bizde bazı sıkıntılar yaşıyoruz ama bu sıkıntılar borç yaparak çözmüyoruz, kemer sıkma politikasına gidiyoruz” dedi.

Şiddetli yağışların önümüzdeki günlerde de devam edebileceğini, bu yüzden hızlı çözümlere ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Ataser, “Dereler Su Dairesi ve Kaymakamlık tarafından yönetiliyor. Biz hızlı çözüm istiyoruz kaybedecek vaktimiz yok” şeklinde konuştu.

“ALSANCAK’TA 1 MİLYON TL’LİK HASAR VAR”

Sadece sel felaketinin değil yüzde 40’lık hayat pahalılığının da belediyeyi vurduğunu bildiren Ataser, “Hayat pahalılığı ve sel olaylarıyla birlikte belediyenin yatırım gücü düştü. Biz yatırım gücümüzü devamlı yüksek tuttuk öyle de devam etmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Sel felaketi nedeniyle Alsancak bölgesinde 1 milyon TL’lik bir hasarın meydana geldiğini aktaran Ataser, “1 milyon TL’lik hasarı, belediyenin öz bütçesinden büyük bir kısmını karşılamayı planlıyoruz. Biz çok mu kazanıyoruz? Hayır… Ama iyi çalışıp, bütçeyi iyi kullanmak için çalışmalar yapıyoruz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here