Beylerbeyi Anaokulu restore edilerek yeniden eğitime kazandırıldı

Tarih: 10 Nisan 2019 Saat: 15:20

0
1263

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Beylerbeyi Anaokulu’nun Restore Edilerek Yeniden Eğitim-Öğretime Kazandırılması Nedeniyle Düzenlenen Etkinliğe Katıldı.

Özyiğit: “Eğitime yapılan yatırım insana ve geleceğe yapılmış demektir”

Girne Beylerbeyi’nde,1976 yılından itibaren, 90’lı yıllara kadar, ilkokul olarak hizmet veren ve daha sonra okulların merkezileştirilmesi projesi kapsamında kapatılan ilkokul binası, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın girişimleriyle, Mehmet Eminoğlu İnvestment tarafından restore edilerek eğitim öğretime yeniden kazandırıldı.

Okul bahçesinde bu sabah düzenlenen etkinliğe, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, İlköğretim Dairesi Müdürü İlkşen Varoğlu Atik, Beylerbeyi Muhtarı Niyazi Engin, Beylerbeyi Anaokulu Okul Aile Birliği Başkanı Mustafa Küçük, veliler ve bölge sakinleri katıldı.

Etkinlikte ilk konuşmayı yapan Beylerbeyi İlkokulu’nun 1976’daki ilk sorumlu öğretmeni Esat Varoğlu, okulun açılış süreci hakkında bilgi verdi. 90’larda okulların merkezileştirilmesi projesi kapsamında kapıları kapanan okulun, yeniden eğitime kazandırılmasından büyük mutluluk duyduğunu belirten Varoğlu, okulun bölge halkına ve eğitime hayırlı olmasını diledi.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ise bugünün kendisini için önemli ve anlamlı bir gün olduğunu dile getirerek, merkezileştirme projesi kapsamında kapanan okulu yeniden restore ederek eğitime kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Olanakları geliştirerek ülkenin geleceği olan gençleri en iyi şekilde yetiştirmek için bakanlık olarak ciddi bir uğraş verdiklerini söyleyen Özyiğit “Sürekli değişen, gelişen bilimsel ve teknolojik koşulları göz önüne alarak gençlerimizi dünya gençleriyle yarışabilecek konuma getirmek ve Kıbrıs Türk toplumunun her alanda gelişerek güvenli koşullarda sağlıklı bir geleceğe yönelmesi adına çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

Tam gün eğitimin önemine vurgu yapan Özyiğit, kamu okullarında öncelikli olarak okul öncesinde ve özel eğitimde tam gün eğitime geçme yönünde çalışmalar yürüttüklerini söyledi. Özyiğit, özel derslere gerek duyulmayacak bir eğitim anlayışını okullara taşımak istediklerini, bunun için de diğer kamu okullarında da kademeli olarak tam gün eğitime geçilmesini amaçladıklarını belirtti.

Bakan Özyiğit eğitimde yeniden yapılanma ve devlet politikası oluşturmak adına çok dikkatli bir şekilde çalıştıklarını, toplumun her kesimiyle uzlaşarak atacakları adımları kalıcı bir yapıya kavuşturmak istediklerini belirterek “Önemli olan çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğidir. Bunun için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Eğitime yapılan yatırımın insana ve topluma yapıldığına vurgu yapan Özyiğit, Girne bölgesine okul ihtiyacının bulunduğunu, bu bağlamda Püsküllü bölgesinde okul için projenin hazır olduğunu ve Girne’ye yeni bir okul kazandırmak için son aşamaya geldiklerini belirterek yakın zaman da bu konuda da müjde verebileceklerinin altını çizdi.

Ülkedeki ekonomik koşulların iyi bir noktada olmadığını ve bunu göz önünde bulundurarak adımlar atılması gerektiğine dikkat çeken Özyiğit, eğitimin ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına ülkenin yardımsever iş insanlarına çağrıda bulunduklarını ve bu bağlamda Mehmet Eminoğlu’nun da uzattıkları eli geri çevirmeyerek bu güzide eğitim yuvasını kısa sürede restore ederek eğitime kazandırdıklarını belirtti, desteklerinden dolayı Eminoğlu ve ailesine teşekkür etti.

Özyiğit’in konuşmasının ardından, okulun restorasyonunu gerçekleştiren Mehmet Eminoğlu İnvestment’e, çevre düzenlemesini üstlenen Girne Belediyesi’ne ve projeye katkı sağlayan Recep Perçinkardeşler ve Beylerbeyi Muhtarı Niyazi Engin’e teşekkür plaket ve belgeleri verildi. Plaket ve teşekkür belgelerinin takdim edilmesinin ardından, Beylerbeyi Anaokulu öğrencilerinin müzik dinletisi ve dans gösterileri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here