Bufavento Kalesi’nin öyküsü…

Tarih: 07 Ocak 2019 Saat: 12:58

0
2162

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan, Akdeniz’in incisi Girne’de, görkemli yapısı, eşsiz mimarisi ve hikayesiyle Bufavento Kalesi adeta büyülüyor. 

İşte Bufavento Kalesi’nin eşsiz hikayesi…

Bufavento Kalesi, St. Hilarion ve Kantara Kaleleri ile birlikte adayı Arap akıncılarına karşı savunmak için oluşturulan uyarı zincirinin bir parçası olarak inşa edildi.

Efsaneye göre kale çok rüzgarlı bir tepeye kurulduğu için rüzgardan korkmayan anlamına gelen Bufavento adını aldı.

Bufavento Kalesi’nin Kıbrıs’ta hüküm sürmüş bir kraliçeyle ilgili öyküsü bulunuyor…

Rivayete göre Kıbrıs, Templar Şövalyelerinin egemenliğine girdiği zaman cüzzamlı bir Bizans prensesi ve aynı hastalığa yakalanan köpeği vardı. Prenses ile köpeği Bufavento kalesine kapatılmışlardı. Bir süre prenses köpeğinin derisinin yavaş yavaş iyileştiğini fark etmiş. Bunun üzerine prenses köpeğinin her sabah kalenin aşağılarında bir kaynakta yıkandığını görmüştür. Böylece prenses de her sabah bu kaynağa gidiyor ve yıkanıyor. Tamamen iyileştikten sonra kaynağın bulunduğu yere bugün Ayios Ionnis Chrysostomos Manastırı olarak bilinen tapınağın ilkini yaptırmıştır…

Kale 1382-1398 yılları arasında hapishane olarak kullanılmıştı. Bu dönemde kalenin adı Aslan Şatosu olarak kullanılmaktaydı… 1489 yılında ada Venediklilerin eline geçince kale eski önemini yitirmişti. Venedikliler adanın savunması için daha çok deniz kenarındaki kalelere önem vermişlerdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here