ÇADER, Almanya’da gözlem ve iş birliği ziyareti gerçekleştirdi

Tarih: 13 Mayıs 2019 Saat: 14:23

0
376

Girne Postası

Çatalköy Belediyesi’nin de destek verdiği, Çatalköy’ü Geliştirme ve Kültür Derneği ÇADER’in “Çevre ve Ben” projesi kapsamında Evsel atıkların azaltılması, organize edilmesi ve köyler arasında iş birliği sağlanması projesinin Avrupa Birliği tarafından kabul edilmesinin ardından ÇADER, Almanya’nın Münih kentinde bulunan Mindelaltheim ve Dürrlauingen kasabalarında gözlem ve iş birliği ziyareti yaptı. 

6-10 Mayıs tarihleri arasında yapılan 4 günlük gözlem ve iş birliği ziyaretinde, çevre dostu kasabalar yerinde incelendi. ÇADER’in yaptığı gezide, her evde çevre dostu kompost ve malç uygulaması ve kahve telvelerinin biriktirilip gübre yapıldığı görüldü.

ÇADER yetkilileri ziyarette ayrıca Münih’in merkezinde bulunan Wertstoffhof Nymphenburg geri dönüşüm merkezini ziyaret etti. Dürrlauingen Belediye Başkanı Edgar llg ile belediyenin çalışmaları ve bölgedeki sistem hakkında bilgiler alınıp yerinde gözlemler yapıldı.

Faydalı temasların yapıldığı ziyarette Dürrlauingen Belediye Başkanı ile belediye kreşi ziyaret edildi. Ziyarette ayrıca özel eğitim gören, psikolojik sorunlar yaşayan, uyuşturucu bağımlısı olan çocuklar için hizmet veren Nikolausheim mesleki ve teknik eğitim yerleşkesi ziyareti de yapılırken, Max Thomas çiftiğindeki yaşam gözlemlendi. Biyokütle Kojenerasyon Tesisi, Jettıngen çöp toplama ve ayrıştırma merkezi ziyaret edilen yerler arasında yer aldı.

ÇADER ekibi ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, çevre dostu uygulamaların yalnızca belediye, sivil toplum örgütleri ve derneklerle gerçekleşemeyeceği, vatandaşlara da bu konuda sorumluluk düştüğü bildirildi. Herkesin en azından kendi yaşadığı evin bahçesini temiz tutup, evsel atıkları ayrıştırmayı öğrenirse önemli bir adım atmış olacağı kaydedildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here