Çavuşoğlu: “Denklik konusundaki belirsizlikler ortadan kalkmıştır”

Tarih: 22 Temmuz 2019 Saat: 16:56

0
163
Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Çavuşoğlu, YÖK ile imzalanan mutabakat zaptı hakkında açıklamalarda bulundu. Söz konusu zaptın içeriğine değinen Çavuşoğlu, yükseköğrenimde yaşanan denklik krizinin sonlandığını, bu konudaki belirsizliklerin ortadan kalktığını belirtti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Nazım Çavuşoğlu,”KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile TC Milli Eğitim Bakanlığı Arasında Eğitim Kalitesinin Yükseltilmesine Yönelik İşbirliği Mutabakat Zaptı” ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, söz konusu zaptın metninde geçtiğimiz aylarda yükseköğrenimde yaşanan denklik kriziyle ilgili herhangi bir belirsizliğin kalmadığını, KKTC’de eğitim gören ve bu yıl KKTC üniversitelerini tercih edecek öğrencilerin de bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamayacağını vurguladı.

Çavuşoğlu konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

Son zamanlarda KKTC yükseköğrenimi ile ilgili denklik, tanınma ve yatay geçişlerde yaşanan spekülasyonlar ve belirsizlikler ortadan kalkmıştır. Bu hususta KKTC’de eğitim gören, bu yıl üniversitelerimizi tercih edecek öğrencilerin içinin rahat olsun.

YÖK ile imzaladığımız mutabakata göre; denklik, yatay geçiş ve E-Devlet’e aktarımlar ile ilgili yaşanan belirsizlikler tamamen ortadan kalktı. KKTC üniversiteleri, ön lisans ve lisans alanlarına YKS ile yerleştirilen TC vatandaşları denklik işlerine tabi olmaksızın diplomaları doğrudan tanınacak. Sınav ile gelen öğrenciler herhangi bir denklik tartışmasının içerisinde değil. TC vatandaşı olup, lise öğrenimini kesintisiz olarak KKTC’deki örgün eğitim programlarında tamamlayıp, KKTC üniversitelerinin ön lisans ve lisans programlarından mezun olanlar da denklik sürecine tabi olmayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here