Çavuşoğlu: “Doğu Akdeniz ve Ege’nin barış bölgesi olması için çabalıyoruz”

Tarih: 23 Şubat 2019 Saat: 15:32

0
788
Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Doğu Akdeniz’de ve Ege’de haklarımızı savunurken bu bölgenin bir barış bölgesi olması için çaba sarf ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dış politikayla uğraşacak çok konu olduğunu ama memleketi de ihmal edemeyeceklerini belirtti ve Avrupa ile ilişkileri normalleştirdiklerini, dik duruşlarından da taviz vermediklerini kaydetti.

“Onlara Türkiye’ye saygı duymaları gerektiğini öğrettiklerini” vurgulayan Çavuşoğlu, “onlara bizimle dost geçinmeleri gerektiğini anlatıyoruz. Türkiye’siz güçlü bir Avrupa’nın olmayacağını, Türkiye olmadan güçlü bir Türkiye olmadan Avrupa’nın istikrarlı bir ülke olmayacağını, ekonomik bakımdan da siyaset bakımından da küresel bir aktör olamayacağını anlamaya başladılar. İşte Türkiye’nin Suriye’de yaptıklarını seven sevmeyen herkes kabul ediyor. Çünkü biz bir savaşı bitirmek için siyasi bir çaba sarf ediyoruz. Irak’ın yeniden inşası bizim için çok önemli. Kardeş ülkelerin istikrarının yanında ticari olarak ekonomik olarak ve güvenlik bakımından Türkiye için elzemdir. Doğu Akdeniz’de ve Ege’de haklarımızı savunurken bu bölgenin bir barış bölgesi olması için çaba sarf ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here