Çavuşoğlu: “Laf olsun diye müzakereye başlamanın anlamı yok”

Tarih: 10 Eylül 2019 Saat: 15:27

0
100

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Karadağ Dışişleri Bakanı Srdjan Darmanovic ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Kıbrıs konusuna da değindi.

Çavuşoğlu, Kıbrıs meselesine ilişkin, Türkiye’nin hiçbir seçeneği dışlamadığını ve başka seçeneklerin de değerlendirilmesi gerektiğini daha önce de ifade ettiğini söyledi.

Sonuç odaklı müzakereye gidilmesi ve müzakere çerçeve belgesinin net olması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, kırmızı çizgileri hatırlattı:

Çavuşoğlu, “Bizim ve Kıbrıs Türkü için hassas olan ve vazgeçilmez olan kırmızı çizgiler var. Bunların en önemli unsuru ise siyasi eşitliktir, etkin katılımdır ve dönüşümlü başkanlıktır. Bunların da önceden net bir şekilde belirlenip tartışmanın dışına çıkarılması gerekiyor.” dedi.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin her zaman çözümü desteklediğini de vurguladı.

Çavuşoğlu, “Bundan sonraki müzakere ise sonuç odaklı ve net bir çerçeveyle olmalıdır ki artık bir başarısızlığı daha Türkiye olarak da Kıbrıs tarafı olarak da kaldıramayız. Laf olsun diye müzakereye başlamanın da bir anlamı yoktur diye düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here