Çözüm ihtimali için 1-10 arası rakam istenen Erhürman: “Anastasiadis bu noktada kalırsa, öyle bir sayı yok”

Tarih: 14 Şubat 2019 Saat: 14:47

0
761

Kıbrıs Postası

“Kıbrıs sorunu konusunda çözüme ne kadar yakın olduğumuza dair 1 ile 10 arasında bir rakam verebilir misiniz?” şeklindeki soru üzerine konuşan Erhürman, “Anastasiadis bu noktada kalırsa, öyle bir sayı bile yok” dedi.

Bir dizi ziyaret gerçekleştirmek maksadıyla Ankara’ya giden Başbakan Tufan Erhürman, CNN Türk Diplomasi Muhabiri Sena Alkan Aktürk’ün sorularını yanıtladı.

“CRANS MONTANA’DA ÇOK YAKLAŞILDI AMA ULAŞILAMADI”

Kıbrıs sorunu konusuna değinen Başbakan Erhürman, “Crans Montana süreci, Annan Planı süreci gibi Kıbrıs sorunu açısından bir dönüm noktası etkisi yarattı. Bu süreçte görüştüğümüz taraflar, Türkiye ile KKTC’nin elinden geleni yaptığı görüşünde. Fakat Güney Kıbrıs Yönetimi, zaman zaman Yunanistan’ın da attığı olumlu adımlarına rağmen, masada ayak süreğen taraf olarak konumunu korudu. Çözüme çok yaklaşılmasına rağmen, ulaşılamadı” şeklinde konuştu.

“BİZ BİRAN ÖNCE ÇÖZÜMÜ OLMASINI İSTEYEN TARAFIZ”

Kıbrıs Rum tarafının müzakere tarihi boyunca zamanın kendi lehine işlediğini varsaydığını belirten Erhürman, “Zaman zaman da bu doğru çıktı. Biz biran önce çözümü olmasını isteyen tarafız” ifadelerinde bulundu.

“BİZ KIBRISLI TÜRKLERİ DIŞLAYARAK KARAR ÜRETEMEZLER”

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis arasında Şubat ayının son haftasında gerçekleşmesi planlanan ‘gayri resmi’ görüşmeye değinen Erhürman, “Sayın Anastasiadis Crans Montana’da masadan kalkarken birebir şunu söyledi; ‘ben siyasi eşitliği halkıma anlatmakta güçlük çekiyorum. Yeni bir açılım yapmalısınız ki bu benim için sorun olmaktan çıksın.’ Biz Kıbrıs Türk tarafı olarak çok netiz. BM Güvenlik Konseyi’nin raporlarında siyasi eşitliğin ne olduğu belirtilmiştir. Bu bizim en büyük dayanağımız. Biz Kıbrıslı Türkleri dışlayarak karar üretemezler, Kıbrıslı Türklerin de görüşleri, verilecek herhangi bir karar yansımalı. Kıbrıs Türk halkı, Kıbrıs Rum halkı gibi kurucu bir noktadadır. Sayın Akıncı, Sayın Anastasiadis’e gerçekleştirecekler gayri resmi görüşme öncesi, gevşek federasyonu açıklaması konusunda çağrı yaptı. Bu yıllardır zaten bir Türk tezi” dedi.

“MESELE KIBRISLI TÜRKLER ’DEKİ FARKLI RENKLER DEĞİL, ANASTASİADİS’İN MASAYA NE GETİRECEĞİDİR”

CNN Türk Diplomasi muhabiri Aktürk’ün, Ankara ile Akıncı arasında bir görüş ayrılığı olduğunu, bunun TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından da doğrulandığını, dörtlü koalisyon hükümeti arasında da Kıbrıs sorunu konusunda bir görüş ayrılığı olduğunu izlediklerini belirtmesi üzerine konuşan Başbakan, şöyle konuştu: “Türk tarafında bir takım farklı görüşler var gibi düşünülmesine rağmen ortak noktalar o kadar fazla ki… Esas kafa karışıklığı Sayın Anastasiadis’in 15 gün arayla farklı görüşler ortaya koyması. Bu yaklaşım içinde mesele Kıbrıslı Türkler ’deki farklı renkler değildir, Anastasiadis’in masaya ne getireceğidir. Sürecin hiçbir noktasında TC ile KKTC arasında farklı tavırtlar ortaya çıkmadı.”

“ANASTASİADİS CESARETLİ KONUŞSAYDI…”

Diplomasi muhabiri Aktürk’ün, “Kıbrıs sorunu konusunda çözüme ne kadar yakın olduğumuza dair 1 ile 10 arasında bir rakam verebilir misiniz?” şeklindeki sorusu üzerine konuşan Erhürman, “Anastasiadis bu noktada kalırsa, öyle bir sayı bile yok. Anastasiadis cesaretli konuşsaydı, biz çok farklı şeyler konuşuyor olurduk” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here