Dikmen’de olduğu varsayılan Paşaköy kayıp kalıntıları çöp rehabilitasyonundan etkilenmemiş olabilir

Tarih: 09 Ocak 2019 Saat: 12:05

0
822
“Aşşa” (Paşaköy) kayıpları olarak bilinen ve 1974’te önce “Ornithi” (Ekmekçiler) bölgesine, daha sonra “Digomo” (Dikmen) bölgesinde eski çöp alanı olarak bilinen alana taşındığı düşünülen Kıbrıslı Rum kayıpların kalıntılarının, Dikmen çöplüğünün rehabilitasyonundan etkilenmemiş olması ihtimali bulunduğu iddia edildi.

Fileleftheros gazetesi, “Aşşalıların Kemikleri ‘Kurtuldu’ – Dikmen Çöplüğünde Buldozer Kemiklere Dokunmamış Olabilir” başlıkları altında verdiği haberinde, kalıntıları, yeniden düzenlenerek, parka dönüştürülen “Digomo” (Dikmen) çöp alına taşındığı iddia edilen 80’e yakın Kıbrıslı Rum kaybın kalıntılarının, çöplüğün rehabilite edilme çalışmalarından etkilenmemiş olma ihtimalinin bulunduğunu yazdı.

Gazeteye göre, çöp alanının düzenlenmesi işini üstlenen Polonya uyruklu kişinin Rum hükümetine, bölgede kayıp kemikleri bulunduğuna dair hiçbir bilgisinin bulunmadığını söyledi.

Polonyalı işveren ayrıca, kayıp kalıntıları varsa bile, gömülü oldukları alanın üzerine büyük miktarlarda çöp atıldığı, ardından buraların toprakla örtüldüğü, bu yüzden kemiklerin bölgenin yeniden düzenlenmesi çalışmalarından etkilenmemiş olma ihtimallerinin bulunduğundan söz etti.

Gazete, Rum Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Maria Mihail’in konu hakkında Rum Meclisi Göçmenler Komitesi’ni bilgilendirdiğini ve bakanlığın görüşünün, Dikmen bölgesinde kazıların gerçekleşmesi gerektiği yönünde olduğunu yazdı.

Mihail, AB Komisyonu ve Kayıp Şahıslar Komitesi’nin üçüncü üyesinin kendilerine, bölgede kazıların ne zaman başlayacağını sürekli sorduğu iddiasında bulunarak, söz konusu kayıpların kalıntılarının yol kenarına gömülmüş olmaları halinde çalışmaların çok daha kolay olacağını öne sürdü.

Çöp alanında kazı yapmanın, sıkışmış metan gazı bulunması ve bu gaz yüzünden patlama veya yangın meydana gelme ihtimalinin bulunması sebebiyle tehlike içerdiğini de ifade eden Mihali, Rum Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis’in ise, kayıplar konusunda yaşanan durağanlıktan hiç memnun olmadığını ve ilgili tüm birimlere, öneriler hazırlamaları için belirli bir süre tanıdığını vurguladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here