Ekonomik kriz esnafı vurmaya devam ediyor!

Tarih: 23 Ağustos 2018 Saat: 12:37

0
1269

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Türk Lirası’nın yabancı para birimleri karşısında değer kaybetmesinin ardından ortaya çıkan ekonomik kriz esnafın belini bükmeye devam ediyor.

Girne Antik Liman’ın sevilen mekanlarından Six Brother işletmecisi Mehmet Düzce, esnafın yaşadığı sıkıntıları Girne Postası’na anlattı.

“ESNAF BİTERSE MEMLEKET BİTER”

Turizm sektöründe oldukları için ekonomik krizden direk olarak etkilendiklerini söyleyen Düzce, krizi fırsata çevirmeye çalışan firmalar olduğunu belirtti. “Bize mal getiren alım satımcılar yüksek fiyat koydular. Başta fırıncılar olmak üzere onlarla çalışmayı bırakacağız. 29 senedir turizm sektörünün içinde olmama rağmen ilk defa böyle bir şey gördüm” diyen Düzce hükümetin denetim yaparak önlem alması gerektiğini vurguladı. Böyle devam ederse esnafların batacağını aktaran Düzce sözlerine şöyle devam etti:

“Esnaf biterse hükümet nasıl vergi alacak? İnsanlar nasıl iş bulacak? Hükümet yetkililerinden rica ediyorum hemen devriyeye girsinler.  Bir gün sonra zam yapan insanlar var. Sen Fizan’a mı mal almaya gittin geldin? Bunlarla ilgili derhal işlem yapılmasını istiyorum. Alım satımcıların stoklarında et var et bulamıyoruz. Biz ne yapalım? Bazı firmalar hemen zam yaptı onlar hakkında işlem yapılsın. Tam sezon ortasındayız herkesin en azından 1 aylık stoku vardır. Bu insanlar durumu fırsata çevirdiler. Bunlar nereye yansıdı? Fiyatlara zam yapsak biz müşterimizi kaybedeceğiz. Esnaflar şu an cepten yiyor. Biz bu sene para mara da istemiyoruz. İşimizi ayakta tutalım başka bir şey istemiyoruz. Hükümetten rica ediyoruz. Esnaf olarak bize kredi çıksınlar. Bizim ayakta durmamız lazım. Esnaf biterse memleket biter. ”

Fiyatlara henüz artış yapmadıklarını ama yapmak zorunda kalabileceklerini dile getiren Düzce, “Zam yaptığımız saniye müşteriler kaçar bu durum bizi etkiler, toptancıyı etkilemez. Bizi 10 yıldan beri edindiğimiz kendi müşterilerimiz bizi ayakta tutuyor” dedi.

“OTEL GEMİLERİNİN LİMANA YAKLAŞMASINA İZİN VERİLİRSE GİRNE AYAĞA KALKAR”

Girne Antik Liman’a büyük bir limanın daha yapılması gerektiğini söyleyen Düzce, şöyle konuştu:

“Nüfus çoğaldı, binalar yükseldi ve kanalizasyonlar sıkıntılı. Belediye başkanımız Nidai Güngördü elinden geleni yapıyor ama Turizm Bakanlığı’nın da bu limana ciddi bir şekilde el atması gerekiyor. Artı olarak buraya bir önerim var: TC Büyükelçiliğinin de katkılarıyla buraya çılgın bir proje yapılabilir. Yeni büyük bir liman yapılırsa ve otel gemilerinin buraya yaklaşılmasına izin verilirse 2-3 günde şehrin ekonomisini ayağa kaldırır. Girne Akdeniz’in incisidir. Girne bunu hak ediyor. Buraya otel gemileri gelse ambargo denen bir şey de kalmaz. Bu projeyi muhakkak başarmamız lazım.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here