Ekonomik protokol öncesi KKTC’ye gelen Fuat Oktay olumlu mesajlar verdi… “Yepyeni bir başlangıç”

Tarih: 07 Temmuz 2019 Saat: 9:46

0
371

Kıbrıs Postası – Rahmican Çalışkan

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “İnşallah yepyeni bir başlangıç, hem KKTC hem de KKTC-TC ilişkileri açısından her açıdan güzel başlangıçlara vesile olacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, dün KKTC ziyaretinde ‘yepyeni bir başlangıç’ vurgusu yaptı. Ekonomi ağırlıklı olumlu açıklamalarda bulunan Oktay, KKTC’de ekonominin daha da ilerilere taşınması için destek verdiklerini söyledi.

“Türkiye-KKTC Ticaret Odası Forumu 1. Ekonomi Konferansı”nda  konuşan Fuat Oktay, yerel kalkınmanın sağlanması için kamu- özel işbirliklerinin önemli olduğunu, güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Yatırımcıların her zaman yanında olacaklarının altını çizen Oktay, büyük çaplı altyapı yatırımları ve ekonomik programların desteklenmesinin elzem olduğunu aktardı.

KKTC’nin ekonomik açıdan kabuk değiştirmesi gelişmesi için birlikteliğin sürdüğüne dikkat çeken Oktay, ekonominin gelişmesine katkı sağlayacak her türlü işbirliğine tam destek mesajı verdi.

Konferanstaki konuşmasının ardından Başbakan Tatar ile bir araya gelerek, yeni kurulan hükümet için Tatar’ı tebrik eden Fuat Oktay, “İnşallah yepyeni bir başlangıç, hem KKTC hem de KKTC-TC ilişkileri açısından her açıdan güzel başlangıçlara vesile olacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Reformların önemine işaret eden Oktay, istikrarın önemi için uzun sürekli hükümetlerin iş başında olması gerektiğini kaydetti.

Fuat Oktay, diğer taraftan Kıbrıs konusu ve Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarına da değindi.

Türkiye’nin Kıbrıs’ta her zaman çözüm için hep samimi olduğunu, ancak karşılık bulamadığını belirten Oktay, Doğu Akdeniz’de KKTC’nin gelişme içerisinde yoluna devam ettiğinin altını çizdi.

Türkiye olarak tüm ülkelerle kazan – kazan anlayışı ile çalıştıklarını belirten Fuat Oktay, KKTC ile tecrübe paylaşımı yapacaklarını ve ticareti geliştireceklerini kaydetti.

KKTC’de turizm ve eğitimde yakalanan başarının üretimle desteklenmesi gerektiğini, tasarruf yanında yatırım oranlarının da artırılması gerektiğini işaret eden Oktay, “Gümrük mevzuatının Ağustos’a kadar gerçekleştirilmesi için her desteği vereceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here