Erdoğan: “Bu milletin Kıbrıs Türklerini özgürleştirmesini engelleyemediler”

Tarih: 13 Ağustos 2018 Saat: 11:42

0
1196

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Trabzon’da yaptığı konuşmasında, 1974 yılında onca tehdide, şantaja ve ambargoya rağmen, Kıbrıs Türklerinin özgürleşmesinin engellenemediğini dile getirdi.

Trabzon Valiliği tarafından dün organize edilen akşam yemeğinde konuşan Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, karanlığın en koyu anının şafağın sökme anı olduğuna inanarak asla Alemlerin Rabbi’nden umudu kesmediklerini belirtti.

Erdoğan, “İdraklerimize karamsarlık gömleği giydirilmesine kesinlikle müsaade etmedik. Sürekli olumsuzluklardan bahsedenlere inat ‘İman varsa imkan da vardır diyerek yılmadan, yorulmadan ülkemize ve milletimize en güzel şekilde hizmet etmek için çalıştık. Hamdolsun. Her seferinde de haklı çıktık.” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, her güçlükle beraber bir kolaylığın olduğunu söyledi ve “Çile… arkadan elhamdülillah kolaylık. Çileyi çekmeden kolaylık gelsin… Yok öyle şey. Karşılaşılan her zorlukla beraber muhakkak bir ferahlık vardır. Aslında her zorluk, çekilen her sıkıntı büyük bir ferahlamanın, kolaylığın, inşirah ve zaferin müjdecisidir” dedi.

“1974 yılında onca tehdide, şantaja ve ambargoya rağmen bu milletin Kıbrıs Türklerini özgürleştirmesine mani olamadılar”

Erdoğan şöyle devam etti: “Gerek devlet yönetimimizde gerekse siyasi hayatımızda gerekse milletçe bu topraklardaki bin yıllık tarihimiz boyunca pek çok kez Yüce Mevla’nın bu müjdesine mazhar olduk. Birinci Dünya Harbinde o Avrupa’nın hasta adamı olarak tanımladıkları Osmanlı’yı mezara koymaya gelenler, Çanakkale’de tarihlerinin en büyük hezimetini yaşadılar. Sevr’i hayata geçirmek için vatanımızı işgal edenler, Tuz Gölü’nde salamura olmaktan paçayı son anda kurtardılar.

Dönemin en güçlü devletleri Anadolu insanının tüm yokluk, yoksulluk ve imkansızlıklara rağmen yürüttüğü bağımsızlık mücadelesi karşısında arkalarına bakmadan kaçıp gittiler.

Bu ülkeyi tek parti zulmüne mahkum ederek terbiyeye yeltenenler, merhum Menderes ve arkadaşlarının yürüttüğü demokrasi mücadelesinin önünde duramadılar. 1974 yılında onca tehdide, şantaja ve ambargoya rağmen bu milletin Kıbrıs Türklerini özgürleştirmesine mani olamadılar.

Türkiye’nin merhum Özal gibi dirayetli ve vizyoner devlet adamlarının önderliğinde ekonomide şahlanışının önüne geçemediler.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here