Erhürman: Olağandışı durumlar yaşıyoruz. Kişisel ranta en ağır cevabı veririz

Tarih: 20 Ağustos 2018 Saat: 22:14

0
1613

Başbakan Tufan Erhürman BRT ekranlarından halka seslendi.

Başbakan Tufan Erhürman, ülkenin son dönemlerde ciddi bir ekonomik dar boğazdan ve olağandışı koşullardan geçtiğini belirterek, “Buna karşı biz de olağandışı tedbirler almamız gerekir,bir toplumsal seferberlik içine girilmesi ve herkesin elini taşın altına koyması gerekir” dedi.
Dövizdeki artışın marketlere de yansıdığını, bu durumun vatandaşı zora soktuğunu ifade eden Erhürman, buna karşılık hükümetin elinden gelenin fazlasını yaptığını, yükselen akaryakıt, süt ve elektrik fiyatlarına defalarca müdahale ettiğini söyledi.
Dövizdeki dalgalanmanın devam etmesi halinde artışların yeniden kaçınılmaz olacağı mesajını veren Erhürman, herşeye rağmen hükümetin açıkladığı 23 maddelik ekonomik tedbirlerle halkın bir nebze de olsa rahatlatılacağını vurguladı.
Piyasada yüzde yüze yakın artışlar tespit ettiklerini ve bunun üzüntü verici olduğunu söyleyen Başbakan, sıkı denetimlerin başlatıldığını ve bunu yapanların tespit edilerek en ağır cezalarla karşı karşıya bırakılacağının altını çizdi.
Erhürman, hükümetin kiralarla ilgili almayı düşündüğü önlemlere de değinirken, kira sözleşmelerinin yazılı olması ve makul kur sabitlemesinin yapılması gerektiğini söyledi.
Ek mesailer konusunda da Erhürman, bu çalışmanın sadece 4 ay süreli olacağını sonrasında ise eski duruma döndürüleceğini kaydetti.
Bu konuda kamuda yetkili sendikaların da hükümetle hemfikir olduğunu ifade eden Başbakan, ek mesailerle ilgili kararın bayramdan sonra kanun hükmünde kararnameyle yürürlüğe sokulacağını açıkladı.
Kaynak: BRTK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here