“Eskiden karanlıktan, şimdi ışık yakmaktan korkar olduk”

Tarih: 19 Ocak 2019 Saat: 13:06

0
1015

Kıbrıs Postası – Rahmican Çalışkan

Son elektrik faturasındaki yüksek fiyatlar vatandaşta ‘şok’ etkisi yarattı… Kıbrıs Postası’na konuşan halk, alım gücünün düştüğünün altını çizerek, bir de üstüne yüksek elektrik fiyatları eklediğini anlattı ve adeta ‘iflas’ noktasına geldiğini vurguladı.

Son elektrik faturasındaki yüksek fiyatlar vatandaşta ‘şok’ etkisi yarattı.

Kıbrıs Postası’na konuşan halk, alım gücünün düştüğünün altını çizerek, bir de üstüne yüksek elektrik fiyatları eklediğini anlattı ve adeta ‘iflas’ noktasına geldiğini vurguladı.

Hükümetin bir an evvel alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi ya da Türkiye’den kablo ile elektrik getirilmesini tavsiye eden vatandaş, dünyanın en pahalı elektriğini kullandığımızı savundu.

Elektrik değil, bu defa faturanın teptiğini, eskiden karanlıktan, şimdi ise ışık yakmaktan korktuğunu belirten halk, elektrik fiyatlarının neredeyse ‘iki katı’ daha fazla olduğunu anlattı.

Zihni Kalmaz: “Elektrik teper derler ya, beni bu defa fatura tepti”

“Son gelen elektrik faturasını tutunca elim yandı. Elektrik teper derler ya, beni bu defa fatura tepti. Böyle bir şey olamaz. Ben yıllardır özelleştirmeye karşıydım, ama öyle bir duruma soktular ki bizi artık özelleştirilmesini istiyorum. Maaşlarımız elektrik faturalarını ödemeye yetmiyor artık. Yakında insanların koluna saat takacaklar, ne kadar nefes aldın diye. Hava parası da ödeyeceğiz artık. Elektrik kurumunun yaptıklarından bıktık, usandık. Korkunç bir rakam çıktı karşımıza, olması gerekenden fazla. Türkiye’den elektrik gelirse, ucuzlar diye tahmin ediyorum. Nasıl bir hesaplama yapıyorlar bilmiyoruz. Sadece elektrik faturalarını ödemek için çalışıyoruz. Bir an evvel halkı rahatlatmak için bir karar almaları gerekir”

Kaan Yüncü: “Eskiden karanlıktan korkardım, şimdi ışık açmaktan korkar oldum”

“Son gelen elektrik faturasını gördüğümde çok huzursuz oldum. Herkesin konuştuğu bir konu haline geldi; yüksek elektrik fiyatları. Hükümet, sendika ve elektrik kurumu bir araya gelip, vatandaşın mağdur olmaması için karar almaları gerekir. Bu halk sustu diye hiçbir tepki vermeyeceğini sanmasınlar. Bu kadar rahat olmasınlar. 39 günden hesaplanmış diyorlar, ben inandırıcı bulmuyorum. İddia ediyorum ki; dünyada en pahalı elektriği tüketen toplumlar sıralamasında ilk üçün içerisinde KKTC vardır. Vatandaş mağdur, herkes ev kirası değerinde elektrik faturası ödüyor. İnsanlar rahat uyuyamıyor. Elektrik en temel ihtiyaçtan birisidir. Eskiden karanlıktan korkardım, şimdi ışık açmaktan korkar oldum”

Mehmet Kadiri: “Son gelen elektrik faturası yaktı, kavurdu, alışmak mecburiyetindeyiz”

“70 yaşındayım, emekliyim. Son gelen elektrik faturası yaktı, kavurdu beni. Her şeyimizden kestik elektrik faturasını ödemek için. Bin 575 TL ödedim, eğer 13. Maaş olmasaydı ödeyemezdim. Bu sorun aşılmaz. Altta kalanın boynu kopacak. Bu memlekette hiçbir şey düzelmez. Bu düzene alışmak mecburiyetindeyiz, her gün stres. Ölelim de kurtulalım artık. Asgari ücretle geçinenleri düşünemiyorum bile, onların durumu daha zor. Bu insanlar nasıl geçinecek? Zam ile bu iş çözülmez. İnşallah bu elektrik santrali patlar hepimiz kurtuluruz. Yansın patlasın ki; biz de başımızın çaresine bakalım. Yaşam kalitemiz düştü.”

Ertunç Karaarslan: “Politikacılarımızın verdiği vaatler lafta kalıyor”

“Son gelen elektrik faturasında yazan rakam kesinlikle yüksek. Hükümet indirime gideceklerini söyledi, ancak yine indirim yok. Tüketimden çok vergileri ödüyoruz. Güneşimizin bol olduğu bir ülkede maalesef, mağdur ediliyoruz. Kimsenin sesinin de çıktığı yok, politikacılarımızın verdiği vaatler lafta kalıyor. Bunların düzeltilmesini istiyoruz. Rum tarafında rüzgar tribünleri var, onlar çözmüş bu sorunu. Alternatif enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.”

 İbrahim Miharbi: “Elektrik faturaları çok fazla. Çare; Türkiye’den elektrik getirmek”

“Engelliyim ve emekliyim. Normalde 120 TL ödüyordum, ancak son elektrik faturası 200 TL geldi. Sadece bir buzluk çalıştırıyorum. Yani bu kadar zam olmaz. Bizim ekonomik durumumuz iyi değil. 400 TL’yi aşınca hemen elektriği kesiyorlar. Elektrik faturaları çok fazla. Çare; Türkiye’den elektrik getirmek. Ancak böyle kurtuluruz. Elektrik korkunç derecede pahalı oldu. Ben bu vatan için mücadele verdim, 400 TL borç olunca hemen kesiyorlar elektriği. Bu nasıl elektrik kurumudur? Adalet mi bu? Adalet varsa herkes için olmalı, zengin için de fakir için de. Bizi düşünen, bize sahip çıkan yok mu?”

Meryem İskifoğlu: “Faturayı gördüğümde şok oldum”

“Son gelen faturayı gördüğümde şok oldum. Çok yüksek. Ne yapacağım bilmiyorum. Herhalde yakında Türkiye gibi kömür yakacağız. Güneş panellerine yönelirsek bu sorunumuzu aşabileceğimizi düşünüyorum ya da Türkiye’den elektrik gelebilir. Neredeyse iki katı fatura geldi, elektrik ve vergiye çalışıyoruz, kısacası devlete çalışıyoruz”

İlker Yüksel: “Elektrik faturasını gördüğümde kalp krizi geçirecektim, inanılmaz yüksek”

“40 yıldan beri Kuzey Kıbrıs’ta yaşıyorum. Son gelen elektrik faturasını gördüğümde kalp krizi geçirecektim. Çok yüksek, inanılmaz yüksek. 9 günlük fazlalık var diyorlar, ama hiç inanmıyorum. Geçen ay gelen faturanın neredeyse iki katı geldi bu ay. Güneş enerjisi sistemine geçilmeli. Zaten döviz kurları fırladı, alım gücümüz düştü, bir de üzerine yüksek elektrik faturası fiyatları iflas ettiriyor. Bir düzenleme olur diye umuyorum, ama sanmıyorum”

Ahmet Yıldırım: “Son gelen elektrik ücreti normal ödediğimiz tutarların üzerinde geldi”

“Taksi şoförlüğü yapıyorum. Genel olarak düşünecek olursak, elektrik faturasındaki yüksek fiyatlardan daha önemlisi, bence ülkede değerlendirilmesi gereken, güneş enerjisi veya rüzgâr enerjisi ile elde edilecek enerji kaynaklarına yönelmeliyiz. Bu konuda geç bile kaldık. Hükümetin bu konuda bir an evvel el atması gerektiğini düşünüyorum. Son gelen elektrik ücreti normal ödediğimiz tutarların üzerinde geldi. Bunun çeşitli sebepleri hükümet kanadından açıklanıyor; normal günlerden daha fazla gün olduğu gibi. Ama halkın daha fazla açıklama beklediği konular; şeffaf değerler. Şu anda 35 günlük olabilir, ama halkın beklentisi daha net açıklamalardır. Sokak lambaları gündüz de açık kalıyor, bunun ücretini vatandaş ödüyor yine”

Özdeş Yaşın: “Bir yılda neredeyse yüzde 100’lük bir artış oldu”

“Son gelen elektrik faturasındaki fiyat bizim için fazla oldu. Çünkü işlettiğim yere gelen bir önceki yılın ocak ayının faturasına baktık, 250 TL civarındaydı, şimdi ise 400 TL’nin üzerinde. Kullandığımız elektrik aynı, bu yüzden bence çok fazla. Bu veriler de gösteriyor ki; haziran ayında elektrik faturamız bin TL civarlarında olarak. Bir yılda neredeyse yüzde 100’lük bir artış oldu. Maalesef bu rakamlar bizim gibi küçük işletmeler için, çok büyük bir gider olarak gider tablomuzda yer alıyor”

Bengü Yüncü: “Dünyanın en pahalı elektriğini kullanıyoruz, devlet artık elini cebimizden çeksin”

“Böyle bir elektrik faturası yok. Alım gücümüz düştü, buna rağmen dünyanın en pahalı elektriğini kullanıyoruz. Normalde 600 TL gelen elektrik faturası, şimdi ise, bin 600 TL geldi. Biz ne yaptık, suçumuz ne bizim? Bu soygunculuktur. Hükümetimiz bizden çaldığı sürece, bizim nasıl vergi ödememizi, nasıl direnmemizi, nasıl ayakta durmamızı bekliyorlar. Bizi bu ülkeden nefret ettirdiler. Devlet artık elini cebimizden çeksin. Kazancımız elektrik ve suya gidiyor. Zam yaparken çok mutlu devlet, ama nereye kadar? Battık. Benim bir alım gücüm olmalı.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here