‘EV’lenemiyoruz…

Tarih: 15 Şubat 2020 Saat: 11:07

0
34

Kıbrıs Postası – Tünay Mertekçi

Evlenme yaşı giderek yükselirken, evlenme oranları da her geçen yıl düşüyor… Evlilik oranlarının geçtiğimiz 10 yıla göre yarı yarıya azalmasının birinci sebebi ise ekonomik…

2018 yılındaki verilere bakıldığı zaman Kıbrıs’ın kuzeyinde boşanma oranlarının arttığı görülüyor. Kıbrıs’ın kuzeyinde 2018 yılında bin 144 evlilik gerçekleşirken, 937 de boşanma gerçekleşti. Kıbrıs’ın güneyi ise Eurostat’ın dün yayınladığı raporda, Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde 2018 yılında en fazla evliliğin gerçekleştiği ülke oldu.

Sevgililer günü olarak kutlanan 14 Şubat’ı geride bırakırken, ülkemizdeki boşanma oranları dikkat çekti. Kıbrıs Postası’na konuşan Uzman Sosyolog Nihal Salman, sevgililer günü gibi birçok günün daha kutlandığını söyledi ve sevgililer gününün eşi olmayan yalnız kişilerde mutsuzluğa yol açabileceğini kaydetti. Çiftlere ‘beklenti içinde olmadan farklılık yaratmanın’ önemine dikkat çeken Salman, ülkemizde evlilik oranının eskiye göre yüzde 50 oranında düştüğünü ifade etti. Evlilik oranının düşmesinde ekonomik sebeplerin etkili olduğunu da söyleyen Salman, ülkemizde evlilik yaşının yükseldiğini sözlerine ekledi.

GÜNEY KIBRIS, EVLİLİK ORANLARINDA AB BİRİNCİSİ

Kıbrıs’ın kuzeyinde 2018 yılında bin 144 evlilik gerçekleşti. 2018 yılında 937 boşanma meydana gelirken, 2017 yılında ise bin 205 evlilik gerçekleşti. 2017 yılında ise ülkemizde 864 boşanma gerçekleşmişti. Sevgililer Günü vesilesiyle Eurostatdün bir rapor yayınladı. Söz konusu rapora göre Kıbrıs’ın güneyi Avrupa Birliği’nde en yüksek evlilik oranına sahip ülke. 2018’de nüfusa göre en fazla evliliğe sahip Avrupa Birliği ülkesi olan Güney Kıbrıs’ta, bin kişi başına 7,8 evlilik meydana geldi. Güney Kıbrıs’ı Romanya ve Litvanya takip ederken evlilik oranı en az ülke ise Lüksemburg ile İtalya oldu. Güney Kıbrıs’ta, ekonomik krizin yaşandığı 2013 ve 2014 yıllarında ise tarihin en düşük evlilik oranları gerçekleşmişti.

SALMAN: SEVGİLİLER GÜNÜ, YALNIZ KİŞİLERDE MUTSUZLUĞA SEBEBİYET VEREBİLİR

Sevgililer gününün tüm dünyada kutlanan bir gün olduğuna değinen Uzman Sosyolog Nihal Salman, “Bunun gibi birçok gün vardır. Anneler günü, babalar günü gibi günler yanında sevgililer günü de sevgililiği temsil eder” dedi. Söz konusu günün çiftlerin birbirine bir jest yapmasını destekleyen bir gün olduğunu ifade eden Salman, “Paranın dönmesini, piyasanın canlanmasına da etki eden bir gündür” diye konuştu.

İlişkiler konusunda da sıkıntı yaşayan bir toplum olduğumuzu kaydeden Salman, boşanma oranının yüksek olduğu bir ülkede yaşadığımıza vurgu yaptı. “Sevgililer günü, yalnız kişilerde kaygı oluşmasına ve mutsuzluk oluşmasına sebebiyet verebilir” diyen Salman, var olan çiftler arasında ise çiftlerin hayatını renklendirecek bir gün olarak değerlendirilebileceğini söyledi.

“BEKLENTİ İÇİNDE OLMADAN FARKLILIK YARATIN”

Sevgililer gününde çiftlerin üzerinde ‘hediye alma, yemeğe çıkma’ gibi baskılar hissetmesi hakkında da yorumda bulunan Nihal Salman, “Görerek yapılan davranışlardır. Başkası yapıyor ben de yapayım şeklinde düşüncelerdir. Başkasının eşi de yapıyor ben de yapayım. Özentilik denilebilir. Sakal bırakma,bıyık bırakma, moda da aynı şeydir. O onu giyiyor ben de giyeyim” dedi. Bu durumun olmaması gerektiğini söyleyen Salman, tartışmaya neden olabileceğini belirtti. Bu durumun kırgınlıklara sebep olabileceğine de dikkat çeken Salman, önemli olanın beklenti içinde olmadan bir farklılık yaratmak olduğunu vurguladı. Önemli olanın ‘Beklenti içinde olmadan bir farklılık yaratmak’ olduğunu kaydeden Salman, çok da anlam yüklemenin bir anlamının olmadığını belirtti.

“EVLİLİK ORANLARI YARI YARIYA DÜŞÜYOR”

Ülkemizde evlenme oranının her geçen yıl düştüğünü belirten Salman, 10 yıl önceye göre bakıldığı zaman evlilik oranının yüzde 50’ye kadar düştüğünü söyledi. Evlilik sayısının düşüş nedenleri hakkında konuşan Salman, evlenme yaşının ülkemizde arttığını kaydetti ve bu yüzden evlilik oranlarının düştüğünü ifade etti. Evlilik oranında yaşanan düşüşteki en büyük etkenin işsizlik ve ekonomik sebepler olduğunu söyleyen Salman, günümüzde ev ve kira fiyatlarının yüksek olduğunu ve bunun da evlilikleri etkilediğini belirtti.

“EVLİLİĞE BAKIŞ AÇISI DEĞİŞTİ”

Boşanma oranının da ülkemizde çok fazla olduğunu dile getiren Salman, aynı zamanda evliliğe bakış açısının da değiştiğini söyledi. Günümüzde evliliğe olan bakış açısının da değiştiğini söyleyen Salman, günümüzde eskisi gibi kadın erkek ilişkilerinde sıkıntı olmadığını ifade etti. Değer yargılarının değişiminin de evlilik oranını düşürdüğünü söyleyen Salman, günümüzde aile baskılarının çok olmadığını belirtti ve ilişkilerin daha rahat yaşandığından dolayı evlilik sayısının azalmasına neden olduğunu söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here