Galericiler isyanda!

Tarih: 12 Haziran 2019 Saat: 14:46

0
373

 Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

KKTC’de otomobil alım-satımı yapan galericiler ekonomideki dalgalanma ve dolardaki artış nedeniyle kan ağlıyor. Ayda birkaç araç satabildiklerini söyleyen galericiler, dövizdeki yükseliş ile ekonomideki dalgalanmalara bağlı sorunların yanında korsan satıcılar nedeniyle de zor günler yaşıyor.

Dövizdeki dalgalanma, vatandaşın alım gücünün düşmesi, ekonomik kriz, banka faizleri ve korsan galericiler gibi etkenler nedeniyle oto galeri piyasasında ciddi daralma yaşanıyor.

Girne’de faaliyet gösteren galericiler Girne Postası’na açıklamalarda bulundu. Galericiler, geçtiğimiz yıla göre araç satışlarında yüzde 90’lık bir düşüş yaşandığını söyledi. Otomobil fiyatlarını maliyete çekmelerine rağmen zarar etme noktasına geldiklerini söyleyen galericiler, gayri resmi yollardan araç alım satan yapan kişiler nedeniyle galeri sektörünün olumsuz etkilendiğini vurguladı.

EN BÜYÜK SORUN KORSAN SATICILAR…

Girne Postası’na konuşan Akın Motor Direktörü İbrahim Akın, galeri piyasasının oldukça durgun olduğunu aktardı. Yüksek banka faizleri nedeniyle insanların kredi çekmekten kaçındığını söyleyen Akın, ekonomik sıkıntıların satışları olumsuz yönde etkilediğini dile getirdi.

Piyasadaki en önemli sorunun korsan galericiler ve internet üzerinden gerçekleştirilen otomobil satışları olduğunu ifade eden Akın, “Bugün bir kasap dahi çeşitli sosyal medya platformlardan araç satışı gerçekleştiriyor. Galericileri daha çok internet üzerinden gerçekleştirilen satışlar etkiliyor” dedi.

ZARARINA SATIŞLAR ARTIŞ GÖSTERİYOR

Özlü Motor Yetkilisi Fatih Özlütıraş ise, ayda bir iki araç sattıkları günler olduğunu söyledi. KKTC’de çok büyük firmaların dahi ayda birkaç satış yapacak konuma geldiğini ifade eden Özlütıraş, maliyetine ve zararına satış gerçekleştirdikleri zamanlar olduğunu kaydetti.

Banka faizlerinin düşürülmesinin planladığı zaman da tekrar yükseliş yaşandığını aktaran Özlütıraş, vatandaşın alım gücündeki düşüşle birlikte galeri piyasasındaki daralmanın kaçınılmaz olduğuna vurgu yaptı.

VATANDAŞLAR İNTERNETTEN ALIMA YÖNELİYOR

Girne Oto Galeri Yetkilisi Ömer Faruk Derya, gayri resmi yollardan araç satan kişilerin sayıca fazla olduğunu dile getirdi. İnternet üzerinden kolayca yapılan satışların haksız rekabet ortamı yarattığına dikkat çeken Derya, vatandaşların da araç alırken sosyal medyadan tercih yaptıklarını söyledi.

Piyasanın uzun zamandır durgun olduğunu kaydeden Derya, galerilerin devamlılığın sağlanabilmesi için kardan çok maliyetine satışların gerçekleştiğini ifade etti. Derya, dövizdeki dalgalanma ve ekonomik sıkıntılar nedeniyle galeri sektöründe yakın zamanda bir iyileşme beklemediğini sözlerine ekledi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here