Girne Ziya Rızkı Caddesi yayalaştırılıyor

Tarih: 25 Eylül 2018 Saat: 15:51

0
1068

Girne Postası – Özge Yaldızoğlu / Burcu Ece Yılmaz

Ziya Rızkı Caddesi’nin trafiğe kapatılması konusu, yarın akşam Leymosun Kültür Evi’nde gerçekleşecek olan Belediye Meclisi toplantısında tartışılacak.

Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü,  Ziya Rızkı Caddesi’nin trafiğe kapatılması hakkında Girne Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

“TRAFİK ARAÇTAN ARINDIRILACAK”

Kentin yoğunluğundan dolayı insanların özellikle hafta sonunda alışverişlerini daha kolay yapmaları için ve engelli bireylerin bir yerden bir yere daha kolay ulaşımlarını sağlamak için yapılması gereken bir işlem olduğunu dile getiren Nidai Güngördü, “Bütün çağdaş kentlerde çarşı merkezleri tamamen veya kısmen araç trafiğine kapalıdır. Bu tamamen veya kısmen dememdeki gaye ise, günün belli saatleri veya haftanın belli günleri  ile ülkenin ve kentin özgün koşullarına göre değişebilir.”açıklamalarında bulundu.

Belediye Meclisi’nin yarın tertip kararı alacağını ifade eden Güngördü, “Bizim amacımız şu, alacağımız tertip kararına göre Kombos Taksi durağından Reşat Kuyumculuk’un köşesine kadar olan birinci etap olarak bir yararlaştırma düşünüyoruz. Bu  şekilde  trafik araçtan arındırılacak” dedi.

Nida Güngördü, tertip kararı ile ilgili caddenin kapatılmasına ilişkin şunları söyledi:

“Tertip kararı aldıktan sonra Cuma günü saat 16:00’dan itibaren ve Pazartesi günü saat 06:00’ya kadar yol  trafiğe kapalı kalacaktır.

Cumartesi ve Pazar günü ise sabah saat  06:00 – 10:00 arası her türlü maksat için yol trafiğe  açık bulundurulacak. Marketlere veya işyerlerine gelecek olan malzemeler ve eşyalar için servis saati verilecek.  Böylelikle Cumartesi ve Pazar günleri yol trafiğe saat 10:00’da kapanacak ve sabah 06:00’ya kadar kapalı kalacak.”

“BÖLGE ESNAFI İLE TOPLANTI YAPILACAK”

Bu uygulamanın sadece deneme amaçlı olacağını açıklayan Güngördü, “ Bu tertip kararından sonra deneme başlamadan öncede bölge esnafı ile toplantı yapılacak. Geniş katılımlı olarak Belediye Meclis üyelerinin, Polis Müdürlüğü’nde görevli polis arkadaşlarımızın ve esnafın katılacağı önemi bir toplantı yapılarak onlarında görüşleri alınacak. Ordu Pazarı’nın bulunduğu  yer birinci etapta serbest kalacak. Yani okullar yolundan itibaren Ordu Pazarı’na ve Kordon Boyu’na ulaşılabilecek. Birinci etap güzergahında da herhangi bir taksi durağı da olmayacak.” şeklinde konuştu.

“ZİYA RIZKI CADDESİ TRAFİĞE KAPATILMAYA HAZIR DEĞİL”

Ziya Rızkı Caddesi’nin  trafiğe kapatılmasına hazır olmadığını dile getiren Girne Belediyesi Asbaşkanı Hakan Onurlu ise “Çok ciddi bir trafik problemimiz var bu uygulama  kurtuluş yollarından biridir. Yeterli düzenlemeler yapıldıktan sonra bu uygulamanın gerçekleşmesini  ben de istiyorum. Ama onun öncesinde daha üst caddelerde gerekli trafik düzenlemeleri  hazırlandıktan sonra uygulamanın devreye girmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.

Hakan Onurlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Şu an için gerçekten caddenin trafiğe kapatılması taraftarı değilim ve uygun bulmuyorum. Kapatılacak olan yolun yayalaştırma açısından olumsuz gibi görünse de çok daha büyük bir canlılık getirecektir.  Bunun aynı örneği Gazimağusa’da yaşandı. Gazimağusa’daki Surlar İçi bölgesindeki ensaflarda oradaki yolun trafiğe kapatılmasına karşıydı. Sonradan 1 yıl içerisinde bambaşka bir yer oldu. Bütün halkın rahatlıkla ve yürüyerek  gezdiği  ve daha rahat alışveriş yaptığı bir noktaya geldi. Ama orada trafik problemi yoktu ama bizim bölgemizde yani Girne’de çok ciddi trafik kaosu yaşanıyor. Bunlar çözülmeden ne esnafa ne de yaya olarak gezecek olana bir faydası olmayacaktır.”

Herhangi bir karar verilmeden önce bir deneme süreci yaşanacağını aktaran Onurlu, “Deneme süreci olmadan bu uygulama kesin bir karara bağlanmayacaktır. Deneme süreci yaşanacak ve ona göre karar verilecek. Yarın akşamki toplantıda da fikrimi söyleyeceğim. Önce Girne’nin yukarısında ki yolların iyileştirilmesi gerekir ki daha sonra bu uygulamaya geçilsin.”diye aktardı.

“YOLUN KAPATILMASI TİCARET AÇISINDAN OLUMLU KARAR OLACAKTIR”

Girne Belediyesi  Asbaşkan Yardımcısı Ziya Egemen Sencer, Ziya Rızkı Caddesi’nin Cuma akşamından Pazartesi sabaha kadar deneme maksatlı yolun trafiğe kapatılacağını açıkladı. Sencer, “Deneme sonrasında caddenin durumuna bağlı olarak karar verilecek.  Bence yolun kapatılması ticaret açısından çok olumlu bir karar olacaktır. Bir çok ülkede bu tarz uygulamalar vardır ve ticareti olumlu yönde etkilemektedir.” ifadelerini kullandı.

Caddenin trafiğe kapatılması durumunda trafiğe herhangi bir olumsuz etki olmayacağını aktaran Sencer, “Trafik açısından bir sorun olacağını düşünmüyorum. Girne içerisinde bir çok park yerleri var. Bence çok iyi bir şey olacak.” cümlelerini kullandı.

BÖLGE ESNAFI NE DÜŞÜNÜYOR?

 

“KALDIRIMDA İKİ KİŞİ BİLE YAN YANA YÜRÜYEMİYOR”

Ziya Rızkı Caddesi’nin trafiğe kapatılması düşüncesini  Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü’ye dile getirdiğini söyleyen işletme sahibi Can Donatmış, “Bu caddenin trafiğe kapatılması gerekiyor.  Zaten dar bir cadde niteliğinde, geçişler çok zor oluyor.

Gün boyu buradan çok fazla sayıda araç geçiyor ve eğer trafiğe kapatılırsa daha düzenli bir hal alacaktır. Cadde içerisindeki yürüyüş alanının dar olması itibariyle yolun trafiğe kapatılması daha da iyi olacaktır çünkü yol daha da  genişleyecek ve insanlar daha rahat hareket edebileceklerdir. Kaldırımda iki kişi bile  yan yürüyemiyor.” şeklinde konuştu.

“YOLUN TRAFİĞE KAPANMASINI ASLA İSTEMİYORUM”

Caddenin trafiğe kapatılmasına karşı olduğunu söyleyen bir diğer işletme sahibi Cemal Türer, “İnsanlar arabalarını park edip yürümek istemeyebilir.  Yolun trafiğe kapanmasını asla istemiyorum. Sadece çarşı içerisinde gerçekleşen şölenler dışında hiçbir şekilde bu caddenin trafiğe kapatılmasını istemiyorum ve karşıyım.  Bu yol trafiğe kapatılırsa esnaflar iş yapamaz duruma gelebilir.  Çarşının  tamamı ölür.” ifadelerini kullandı.

“ESNAFI ETKİLEMEYECEK”

Gift Shop dükkan çalışanı Yeşim Uçan Yılmaz, caddenin kapatılması dahilinde  bir çok dükkanı ve işletmeciyi etkilenmeyeceğini düşündüğünü söyledi.  Yılmaz, “Caddenin trafiğe kapatılması daha iyi olacaktır. Bence çarşı esnafını  hiçbir şekilde olumsuz etkilemeyecektir. İnsanlar sokakta daha rahat yürüyebileceklerdir.” dedi.

Yılmaz, “Sokak trafiğe kapatılırsa esnaflarda yapılan şölenlerde stand kurabileceklerdir, ticaret  açısından da belki daha da katkı sağlanabilecektir. Daha rahat iş yapabilme ve insanların daha rahat hareket etme şansı buluyor çünkü çok kalabalık bir hal alıyor. Bence esnaf bu durumdan memnun olacaktır”cümlelerini kullandı.

 “BELLİ SAATLER ARASINDA TRAFİĞE KAPATILMALI”

Jewellery Gold & Watch İşletmecisi Metin Kızıltaş,  Ziya Rızkı Caddesi’nin trafiğe kapatılmasının doğru bir adım olacağını kaydetti. Caddenin trafiğe kapatıldığı taktirde müşterilerin rahatça çarşıda dolaşabileceğini belirten Kızıltaş, “Bazı günler cadde üzerinde çok kalabalık oluyor.

Eğer belli saatler arasında cadde trafiğe kapatılırsa, insanlar rahatça mağazaları dolanabilir, bu durum esnafı olumlu etkiler, çarşıya renk gelir. Yalnızca bisiklet geçişleri serbest bırakılabilir. Buradaki bisiklet yolu arabalar nedeniyle kullanılamıyor. Diğer esnafların da konuya olumlu bakacağını düşünüyorum” dedi.

Bazı işletmelerin araçlarla mal getirdiğini bu yüzden caddenin sürekli olarak değil belli saatler arasında kapatılmasının mantıklı olacağını dile getiren Kızıltaş, “Akşam 18.00 ile sabah 04.00 saatleri trafiğe kapatılması daha iyi olur” şeklinde konuştu.

“ÇARŞI ESNAFI BİTER”

City Hotel İşletmecisi Oğuz Gültekin ise caddenin trafiğe kapatılması halinde trafiğin alt üst olacağını kaydetti. “Araç olmadan kimse bu çarşıya inmez diyen” Gültekin sözlerine şöyle devam etti:

“Caddenin sürekli kapatılması esnafı bitirir. İnsanlar araçları olmadan adım atmazlar. Park ve trafik sorunu da kaçınılmaz.”

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here