Girneliler eğlence mekanlarından taşan yüksek sesten dertli

Tarih: 15 Nisan 2019 Saat: 11:45

0
594

Girne’de yerleşim yerlerindeki eğlence mekanlarından taşan yüksek sesli müzik bölge sakinlerinin tepkisine neden oldu. 

Yenidüzen Gazetesi’nin haberine göre, Girne’de eğlence mekanlarından çıkan sesin gürültü kirliliğine neden olduğunu öne süren vatandaşlar, kulüp ve benzeri eğlence mekanlarının konutlara yakın olmamasını talep etti.

Eğlence mekanı işletmecileri ise müziğin Çevre Koruma Dairesi’nin verdiği kriterlere göre olduğunu, insanları rahatsız etmeyecek düzeyde olduğunu savundu.

Çevre Koruma Dairesi Müdürü Abdullah Aktolgalı, “İnsanlar eğlence mekanlarının yarattığı sesin tamamen Çevre Koruma Dairesi’nin sorumluluğu altında olduğunu düşünüyor. Ancak konutlara yakın bir yerde gece kulübü açılmasına Belediye, Kaymakamlık ve Şehir Düzenleme karar veriyor. Bizler sadece denetleme yapabiliyor, müzik sesi ve saatler konusunda kısıtlamalar getirebiliyoruz” şeklinde açıklamada bulundu.

Girne Belediyesi Müdürü Muharrem Aslan ise, Belediye Yasası altında bulunan maddelere uyarak Çevre Koruma Dairesi ile birlikte çalıştıklarını, uyarı takdirinde önlem almayan işletmeler hakkında yasal işlem yapma hakları olduğunu kaydetti.

İşletme sorumluları mekanlarının tamamen yasalara uygun şekilde etkinlikler düzenlediğini ve çevreye rahatsızlık vermemek adına hassasiyetle davrandıklarını ifade etti. Vatandaşlar, suçun tamamen işletmelerde olmadığını, yetkililerin konutlara yakın bölgelerde işletme olmasına izin vermemesi gerektiğini ifade etti. Bazı vatandaşlar, sanayi tipi şeklinde gece kulüplerinin de belli bir bölgede toplanması gerektiğini, eğer bu mümkün değilse orada bulunan evlerin kiralarının daha uygun olması gerektiğini söyledi. Bölge sakinleri, eğlence mekanlarının gürültü ve ses kirliliği yaratarak insanları rahatsız edebildiğini vurguladı, yetkililerden planlama talep etti.

Haberin tamamı için YENİDÜZEN tıklayabilirsiniz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here