Hulusioğlu: “Belediyeler maddi çıkmaz içinde”

Tarih: 06 Şubat 2019 Saat: 14:07

0
842

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Çatalköy Belediye Başkanı Hulusioğlu, belediyede yaşanan maddi sıkıntılar nedeniyle yalnızca personel ödemelerine odaklanabildiklerini söyledi. Belediyelerin maddi çıkmaz içinde olduklarını kaydeden Hulusioğlu, Belediyeler Yasası’nın revize edilerek, yerel yönetimlerin güçlendirilmesi ve yetkilendirilmesi gerektiğini belirtti. Devletin, yerel yönetimlerin güçlenmesinden korkmaması gerektiğine işaret eden Hulusioğlu, “Belediyeler insanların hayatına her alanda dokunuyor. Yerel yönetimler ne kadar güçlü olursa, insanlar da o kadar huzurlu olur” dedi.

Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu Girne Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

“2019 YILI BELEDİYELER İÇİN SIKINTILI GEÇECEK”

2019 yılının hem dünyada hem de KKTC’de sıkıntı bir yıl olacağının öngörüldüğünü belirten Hulusioğlu, Türk Lirası’nın döviz karşısında değer kaybetmesinin belediyeleri de büyük ölçüde etkilediğini söyledi. Enflasyon oranına göre belediyede çalışan işçilerin maaşlarında yapılan artış ve belediyelerin diğer harcamalarındaki üçte bir oranındaki artış nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Hulusioğlu, “İç gücümüz oldukça azaldı. Bütçelerimizde de yatırım açısından büyük sıkıntılar yaşıyoruz” dedi. Var olan bütçelerinin tamamını personel giderleri üzerinden yürüttüklerini bildiren Hulusioğlu, yatırım projelerinin çoğunun Türkiye kaynaklı olduğunu belirterek, henüz netleşmeyen TC yardımlarını dört gözle beklediklerini dile getirdi.

Belediyede yaşanan mali sıkıntılar nedeniyle projelere değil personel ödemelerine odaklandıklarını söyleyen Hulusioğlu, “2019 yılı tasarrufa gitmemiz gereken ve mali kaynaklarımızı ölçüp biçerek yönetmemiz gereken bir yıldır” ifadelerini kullandı.

“BELEDİYELER MADDİ ÇIKMAZ İÇİNDE”

Belediyelerin maddi çıkmaz içinde olduğunu vurgulayan Hulusioğlu, “Belediyeler Yasası’nın revize edilmemesi sıkıntı yaratıyor. Belediyeler hem yasal hem de ekonomik olarak güçlendirilmelidir. Ülkemizde ‘Belediyeler çok fazla olduğu için iş yapamıyor’ gibi bir algı oluştu. Ancak doğrusu bu değildir. Belediyeler Yasası ile ilgili reform yapılması gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Çağdaş yönetimin ve sosyal belediyecilik anlayışını önemine işaret eden Hulusioğlu, “Bu anlayışla insanların hayatına her anlamda dokunmak gerekiyor. Yaşam alanlarının düzenlenmesi, çevre temizliği, ekonomik ve kültürel gelişmeler gibi hayatın her alanında belediyelerin birinci kuruluşlar olduğunu unutmamak lazım. Bu doğrultuda yerel yönetimleri güçlendirmek ve yetkilendirmek gerekiyor” dedi.

“DEVLET BELEDİYELERİN GÜÇLENMESİNDEN KORKMAMALI”

Devletin belediyelerin güçlenmesinden korkmaması gerektiğini dile getiren Hulusioğlu, yerel yönetimlerin ne kadar güçlü olursa insanların da o kadar huzurlu olacağını söyledi. İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’a ve hükümete çağrıda bulunan Hulusioğlu, 51/1995 sayılı Belediyeler Yasası’nın hızlı bir şekilde gözden geçirilerek reform yapılmasını, reform yapılana kadar da belediyelerin nefes almasına imkan sağlayacak adımlar atılması gerektiğini bildirdi.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars’ın konuyla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Hulusioğlu, “Şubat ayının sonuna doğru İçişleri Bakanı Baybars, yasanın son şeklini bizlerle paylaşacak. Umarım yasa en erken zamanda da parlamentoya gider ve görüşülür. Yapılan yasal değişiklikle belediyeler bir nebze rahatlatılmış olacak” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here