“Kıbrıslı Türklerin, Türk Dünyası ile ilişkilerinin daha ileriye taşınması gerek”

Tarih: 03 Eylül 2018 Saat: 15:32

0
1438
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıbrıslı Türklerin, Türk Dünyası ile ilişkilerinin daha da ileriye taşınması, destek ve dayanışma sergilenmesi gerektiğini de belirtti.

Erdoğan, Ruh Ordo Kültür Merkezi’nde Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’ın ev sahipliğinde düzenlenen “Türk Konseyi 6. Devlet Başkanları Zirvesi”nde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına, 31 Ağustos’ta kutlanan Kırgız Cumhuriyeti’nin bağımsızlığının 27’nci yıl dönümü sebebiyle tebriklerini ileterek başladı.

“Kıbrıslı Türklerin, Türk Dünyası ile ilişkilerinin daha ileriye taşınması gerek” Cumhurbaşkanı Erdoğan, aynı şekilde, Kıbrıslı Türklerin Türk Dünyası ile ilişkilerinin daha da ileriye taşınması, destek ve dayanışma sergilenmesi gerektiğini de belirterek, “Tıpkı Balkanlar gibi genel olarak Kuzey Afrika’yı, özellikle de Filistin’i, Türk dünyasının dışında görmüyoruz. Filistin meselesi adil ve kalıcı bir çözüme kavuşmadıkça yalnızca bölgesel değil, uluslararası güvenlik ve istikrarın tesisi de mümkün olmayacaktır.” diye konuştu. Filistin başta olmak üzere Suriye’den Irak’a, Yemen’den Afganistan’a kadar bölgede ve bölgenin ötesinde barış, adalet ve istikrarın temini için mücadeleyi sürdüreceklerini vurgulayan Erdoğan, konsey toplantısının gündemlerdeki konular yanında bu meselelerdeki dayanışmaları açısından hayırlara vesile olmasını diledi.

Erdoğan, gelecek yıl 7’nci Türk Konseyi Zirvesi’nde Türk dünyasının bir bütün halinde temsil edilmesinin en büyük arzusu olduğunu yineleyerek, bütün kardeş halklara mutluluk, refah ve esenlik dileyerek konuşmasını sonlandırdı.

Kaynak: Kıbrıs Postası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here