“Kira sözleşmeleri yapılmıyor, vergi kaçıyor…”

Tarih: 28 Eylül 2018 Saat: 14:06

0
2491

Girne Postası 

Girne Postası, Yerel Yönetimin vazgeçilmezlerinden Girne Muhtarları ile konuşmaya devam ediyor.

Uzun yıllardır görevde olan Yukarı Girne Muhtarı Selçuk Oday’dan sonra bugün de genç sayılabilecek, muhtarlıkta 2. dönemini yaşayan Aşağı Girne Muhtarı Serdar Özbekoğlu ile Girne’yi konuştuk…

Muhtarlıkta 8. yılını doldurduğunu belirten Özbekoğlu, kalabalık nüfusa sahip bir muhtarlık yönettiğini söyledi. Günden güne artan nüfus yoğunluğu nedeniyle yaşadıkları sıkıntıları anlatan Özbekoğlu, Girne’de yaşayan öğrencilerin kaldığı evlerde kira sözleşmesi yapmamaları nedeniyle kayıt altına alınmadıklarını; buna bağlı olarak ise asayiş ve mali konularda olumsuzlukların yaşandığını belirtti.

“MAL SAHİPLERİ KİRA SÖZLEŞMESİ YAPMIYOR”

Öğrencilerin üniversite eğitimi için adaya geldikten sonra hangi evde kaldıkları ve kiminle yaşadıklarının kayıt altında bulunmadığını dile getiren Özbekoğlu, “Bu durum hem devlet açısından hem asayişi sağlamak açısından tehlike arz ediyor. Ailelerin çocuklarının kimlerle yaşadığını bilmesi bizim için önemli. Mali konuda da sıkıntı yaşanıyor. Hiçbir mal sahibi kira sözleşmesi yapmadığı için devletin kira vergisinden bir kaybı oluyor. Biz bunu televizyon ve gazeteler aracılığı ile çok dile getirdik. Önceden TC kökenli öğrencilerin muhaceret şartı yoktu. Bizim bu konuyu dile getirmemizle birlikte 2018-2019 öğrenim yılında TC kökenli öğrencilere de muhaceret şartı getirildi. Öğrencilerin nerede kimle yaşadığı artık kayıt altına alınabilecek. Güvenlik ve asayiş açısından da olumlu getirileri olacak” dedi.

“MUHTARLARIN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK ONLINE SİSTEM KURULMALI”

Muhtarlıkların hala bekarlık kağıdını vermek gibi konularla uğraştığı kaydeden Özbekoğlu şöyle devam etti:

“İlgilenmek zorunda olduğumuz 30.000 nüfus var. Kim evlidir, kim bekardır gibi sorumlulukları muhtarlara vereceklerse bize muhtarların işini kolaylaştıracak online bir sistem kurmaları lazım.  İçişleri Bakanlığı’ndan veya Nüfus Kayıt Dairesi’nden kim kimin oğlu veya kızıdır görmemiz lazım.

Nüfus gittikçe çoğalıyor. Memlekete 161 farklı ülkeden gelen insan var. Her birinin işine de muhtar bakıyor.  Muhaceret, çalışma izinleri ve öğrenci oturma izinleri hep muhtarlıklardan geçiyor. Bunun için basit bir online sistemin derhal kurulması gerekiyor. Ülkemizde yapılacak basit dokunuşlarla yaşanabilir bir ülke haline gelebiliriz. Ekonomimiz buna müsait. KKTC’nin ne AB’ye ne de başka bir kaynağa ihtiyacı vardır. Anavatan Türkiye’nin bize yapacağı katkılar olduğu sürece bunun altından kalkacağımıza inancım tamdır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here