KTTO: İmar Emirname Taslağı gündemden kaldırılsın

Tarih: 26 Kasım 2018 Saat: 18:18

0
418

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi İmar Emirname Taslağı’nın bölgedeki yatırımları ve ekonomik aktiviteleri negatif yönde etkileyeceğini savunarak, taslağın ileri götürülmeden gündemden kaldırılmasını talep etti.

KTTO, Gazimağusa’da emirname taslağı ile ilgili yapılan toplantıda ilan edilen kriterlerin iş dünyası ve yatırımcılar için kabul edilebilir içerikte olmadığını savundu.

KTTO’dan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu kriterlerin ekonomik kaygılardan uzak olduğu, yatırımları kısıtlayıcı, belirsizlik ve öngörüsüzlük yaratacağı iddia edildi.

Açıklamada, emirname taslağını hazırlayanların, bölgede var olan yatırımlar ve bunlara bağlı olarak gelişen ekonomik ve ticari faaliyetler, sosyal alanlar ve aktiviteler konusunda verilere itibar etmeden tamamen merkeziyetçi bir yaklaşımla hareket ettikleri ileri sürüldü.

Emirname yürürlüğe girdiği takdirde Gazimağusa, İskele ve Yeniboğaziçi bölgelerindeki birçok inşaat ve ekonomik faaliyetin olumsuz etkileneceğini, iş yeri kapanmaları, iflaslar, istihdam kaybı yaşanacağını ve devletin bu alanlardan elde ettiği vergi gelirinde ciddi bir azalış olacağını öngörüldü.

Kaynak: KTTO: İmar Emirname Taslağı gündemden kaldırılsın

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here