Manavoğlu: “Yolsuzlukların üzerine giderken ortaklar bizi yalnız bıraktı”

Tarih: 24 Mayıs 2019 Saat: 12:49

0
430

Kıbrıs Postası

Halkın Partisi Lefkoşa Milletvekili Manavoğlu, bozulan 4’lü koalisyon hükümetine atıfta bulunarak, “yolsuzlukların üzerine giderken 3 ortak da HP’yi yalnız bıraktı” dedi.

Halkın Partisi Lefkoşa Milletvekili Gülşah Sanver Manavoğlu, Genç TV’de katıldığı Güne Merhaba programında iç siyaseti değerlendirdi.

KKTC ve TC’de bir krizin olduğunu ve krizin bitip bitmeyeceğini Türkiye’deki seçimlerden sonra belirleneceğini öngören Manavoğlu, “özellikle İstanbul’daki seçimsonuçlarının ardından bir hareketlenme olacak. Bu hareketlenme sonrası ise krizin durulacağını umut ediyorum” sözlerini kullandı.

İstikrarlı bir idareyle birlikte her şeyin çözüleceğine inandığını KKTC’deki istikrarsız durumun Türkiye’yi de etkilediğini aktaran Gülşah Manavoğlu, “partimize ve Kudret Özersay’a dönük çok ciddi bir yıpratma politikası vardı. Geçmiş hükümetteyken bunu daha sessiz ve derinden yapan bir grup vardı” dedi.

Bazı grupların Özersay’a karşı yıpratma politikalarını eski hükümetten ayrılmakla birlikte dozaj arttırdıklarını öne süren Manavoğlu, uzun süredir Özersay ve HP’nin güçlenmesini istemeyen grupların var olduğunun altını çizdi.

Öte yandan Manavoğlu, protokollerin zamanında düzenlenip hazırlanmasına sürekli anlaşmazlık ve hükümet dağılmalarının sebep olduğuna dikkat çekti.

“YOLSUZLUKLARIN ÜZERİNE GİDERKEN 3 ORTAKTA HP’Yİ YALNIZ BIRAKTI”

“Biz verdiğimiz sözleri tutamadık diye üstümüze gelinmesi doğru değildi. Biz verdiğimiz sözlerin bir kısmını tutabildik. Bir kısmını da tutma yolunda ilerliyoruz” ifadelerini kullanan Manavoğlu, “HP yolsuzlukların üzerine gitmedi yorumunu yanlış buluyorum” dedi.

Destek olmayan partilere karşı ısrarcı olduklarını belirten Manavoğlu, “Yolsuzlukların üzerine gittik ama giderken yalnız bırakıldık. 3 ortakta Halkın Partisi’niyalnız bıraktı. Mani olmadılar ama süreci de hızlandırmadılar” ifadelerini kullandı.

“Hükümeti bozmadan önce konuşabilseydik şu anki durumda olmazdık” diyen Manavoğlu,“Anlaşmak isteseydik çok farklı olurdu her şey. Biz konuları 1 ay veya 15 gün önce bile konuşsaydık bu aşamaya gelmezdik. Şimdi karşımızda çok farklı bir hükümet seçeneği olurdu” sözleri kullandı.

“4’LÜ KOALISYON SÜRECINDE EN FAZLA ZARARI GÖREN HP OLDU”

4’lü koalisyon sürecinde en fazla zararı görenpartinin  Halkın partisi olduğuna dikkat çeken Manavoğlu, “Bizim partimiz ekonomik ve protokol konularındaki sorunlar hakkında ayak direyen tek partiydi. Biz bu sorunları sürekli vatandaşa şikâyet edecek değildik. Bizim bu konulardaki tutum ve isteklerimiz hep ertelendi” dedi.

“ISRARCI OLMAMIZ GEREKTİĞİNİ HÜKÜMETİN SON DÖNEMLERİNDE ANLADIK”

Büyük bir istikrarsızlık ortamında siyaset yaptıklarının altını çizen Manavoğlu, Ortaklarının meclis çatısında olmak anlamında daha tecrübeli olduklarını bu nedenle de kendilerinin gördükleri problemleri söylerken ısrarcı olamadıklarını fakat ısrarcı olmaları gerektiğini hükümetin son dönemlerinde anladıklarını aktardı.

“BİZİM ÇIKIŞ NOKTAMIZ TEMİZ SİYASET YAPMAK”

Manavolu, “Ekonomik anlamdaki sıkıntıları çok daha önceden toparlamamız gerekirdi. Bizim çıkış noktamız temiz siyaset yapma ve yolsuzlukları düzeltmekti. Yeni kurulan hükümetle ilgili olarak koalisyona girmelerinin Halkın Partisi için iyi olmayacağını belirten Manavoğlu, “Eğer partimizi düşünerek hareket etseydik bu koalisyona girmezdik. Bu koalisyona girmemizin nedenleri başında toplumu düşünmemiz oldu. Geçmiş hükümetlerle ülkenin önü kapanmıştı. Koalisyonda UBP olduğu için her şey yoluna girecek değil, bizim partimizle birlikte bir yere gelinecektir” dedi.

“TEMİZDİ DE BİZ Mİ KİRLETTİK?”

Maliye eski bakanı Serdar Denktaş’ın koalisyonun bozulmasından sonra yaptığı açıklamalara cevap veren Manavoğlu, “Biz sürekli olarak temiz siyaset konuşarak geldik. Bizim arkamızdan Serdar Denktaş,‘siyaset hiç bu kadar kirli olmamıştı’ dedi fakat ben geldiğimde kendimi temiz bir siyasetin içinde bulmamıştım” dedi.

Denktaş’a atıfta bulunarak “Madem biz siyaseti kirlettik, 40 yıldır niçin siyaseti kendisi temizlemedi? Siyaset temizdi de biz mi kirlettik?” diyen Manavoğlu, “sistemle, vatandaşlıklarla, rüşvet, adam kayırma ve yolsuzluk gibi yozlaşmalar 40 senenin bir sonucuydu. Ama 30 yıldır bunun içinde olanda kendisiydi” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here