Oktay: “Doğu Akdeniz’de haklarımızı korumaya devam edeceğiz”

Tarih: 23 Mayıs 2019 Saat: 11:00

0
387

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye coğrafi, tarihsel, kültürel ve demografik olarak bir Avrupa ülkesi, güvenilir bir NATO müttefiki ve AB üyeliği adayıdır. Dolayısıyla, AB üyeliği stratejik hedefimiz olmaya devam ediyor ve reform sürecine en yüksek siyasi düzeyde bağlıyız.” dedi.

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda’nın ev sahipliğinde verilen iftar davetine, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’ın yanı sıra AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile Ankara’da görevli bazı Avrupa ülkelerinin büyükelçileri katıldı.

İftar davetinde bulunmaktan memnuniyet duyduğunu belirten Oktay, Allah ile ve dostlarla yakınlaşılan ramazan ayında toplumsal bağlar kurulduğuna ve ihtiyaç sahiplerinin gözetildiğine dikkati çekti.

“Doğu Akdeniz’de hak ve menfaatlerimizi korumaya devam edeceğiz”

Türkiye’nin terörle mücadeleye ilişkin aldığı önlemlerin Avrupa’nın güvenliğine de önemli katkı sağladığını vurgulayan Oktay, AB’nin aday ülke Türkiye’den beklentilerini oluştururken Türkiye’nin karşı karşıya olduğu zorlukları da göz önüne alması gerektiğini belirtti.

Dünyadaki en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapan Türkiye’nin, yük paylaşımının devam etmesinden yana olduğunu belirten Oktay, “AB ile iş birliğimiz değişik şekillerde adil yük paylaşımı ilkesiyle devam etmelidir.” diye konuştu.

Türkiye ile AB arasında 2016’da varılan 18 Mart mutabakatı kapsamında Suriyeli sığınmacılar için ayrılan 6 milyar avronun ilk ve ikinci 3 milyar avroluk dilimini işaret eden Oktay, ilk 3 milyar avronun sadece 2 milyar avrosunun ödendiğini ve harcanan miktarın sadece 1,8 milyar avro olduğunu, ikinci 3 milyar avronun ise farklı sektörlere tahsis edildiğini bildirdi.

Oktay, Türkiye’nin AB’ye aday diğer ülkeler ile eşit tutulması gerektiğini, uzatılan ve siyasi olarak engellenen katılım müzakerelerinin aslında teknik temelde ilerlemesi gerektiğini vurguladı.

Yaklaşan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinin, AB’nin geleceği için belirleyici olacağını belirten Oktay, “Avrupa halkının popülist ve ayrımcı eğilimlerin AP’yi ele geçirmesine izin vermeyeceğini umuyoruz. Kıtamızın geleceği, bugün karşılaştığımız zorlukları nasıl ele aldığımıza bağlıdır. Eylemlerimiz ve vizyonumuz belirleyici olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Paylaşmanın ve dayanışmanın önemini insanlığa hatırlatan ramazan ayının değerlerine her zamankinden fazla ihtiyaç olduğunu vurgulayan Oktay, tüm dünyada Müslümanların insani krizlerle mücadele ettiğini ve zulüm gördüğünü dile getirdi.

Türkiye’nin amacının, toplumların kanayan yaralarına, uluslararası hukukun gereklerine göre adil ve kalıcı çözümler bulmak olduğunu söyleyen Oktay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Dünya beşten büyüktür.” sözünü hatırlattı. Oktay, “Hepinizi İslamofobi, yabancı düşmanlığı ve ırkçılık eğilimine karşı güçlerini birleştirmeye davet ediyorum ve Avrupalı ​​arkadaşlarımızın bu olgulara karşı çabalarını artırmasını bekliyorum.” diye konuştu.

Büyükelçilerin Türkiye’de sadece misafir olmadığını, Türkiye’nin onlarla iş birliği ve karşılıklı anlayış çerçevesinde çalışmaya hazır olduğunu söyleyen Oktay, ramazan ayının tüm dünyaya barış ve refah getirmesini diledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here