Orçan: “Önemli olan Cittaslow ailesine dahil olduktan sonra yapacağımız işler…”

Tarih: 10 Haziran 2019 Saat: 10:05

0
328

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

Tatlısu Belediyesi, KKTC’nin beşinci Cittaslow (sakin şehir) belediyesi unvanını kazandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, uzun soluklu bir çalışmanın karşılığını almanın haklı gururunu ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orçan, Ada TV’de yayımlanan Günaydın Ada programına konuk olarak, Cittaslow üyeliğine ilişkin açıklamalarda bulundu…

8 yıldır Cittaslow ağının kriterlerini yerine getirmek için çalışmalar yürüttüklerini belirten Orçan, “Cittaslow Birliği Uluslararası Genel Sekreteri Pier Giorgio Olivetti imzalı elektronik postayla üyeliğe kabul edildiğimizi öğrendiğimizde bayram sevincimize sevinç kattık” dedi.

“SAKİN ŞEHİR FELSEFESİNİN YEREL ÖZELLİKLERİNİ KORUDUK”

Cittaslow üyeliğine seçilmek için yıllardır sakin şehir felsefesinin yerel özellikleri koruduklarını aktaran Orçan yürütmüş oldukları faaliyetlerden şöyle bahsetti:

“Cittaslow üyeliğine seçilmek için 8 önemli kriter bulunuyor. Biz de bu kriterleri yerine getirmek için çalışmalar yürüttük. Tatlısu bölgesindeki tarihi dokuyu koruyarak, daha az çevreye gaz salınımını sağlayacak aktivitelerin çoğalmasını sağlayarak, yenilebilir enerji kullanımının teşvik ederek, çevrenin korunması, çevre bilincinin arttırılması, yerel el sanatlarının korunması ve geleceğe taşınması, bölgesel lezzetlerin korunması, halk danslarının korunması, yerelden kalkınmayı, bölgedeki insanların hep birlikte elini taşın altına koyarak kendi bölgesinde avantajlı durumu korumasını sağlamak için uğraştık” dedi.

“DOĞU AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ’NİN ÖNEMLİ KATKILARI OLDU…”

Cittaslow üyeliğine seçilme sürecinde Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin büyük destekleri olduğunu söyleyen Orçan, “Çevre düzenlemesiyle ilgili yaptığımız çalışmalar vardı. Tüm bunları taçlandıracak olan ise bir raporlamaydı. Doğu Akdeniz Üniversitesi raporlamayı gerçekleştirdi. Ücret talep etmeden bu süreçte bize yardımcı oldular. Üniversiteye katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Cittaslow ruhuna uygun çalışmaları yaparak, gelecekte daha sağlıklı bir ortamda yaşamayı da amaçladıklarını kaydeden Orçan, bu doğrultuda, Halk Eğitim Merkezi çatısı altında kadınlarına yönelik Kıbrıs kültürüne ait el sanatları kurslarının tamamlandığını, çeşmenin, değirmenin ve kilisenin restorasyonunun tamamlandığını ve çeşitli düzenlemeler yapıldığını vurguladı.

En uzun uğraşlar sonucu elde ettikleri başarıyı, 4 Haziran’da Cittaslow Birliği Uluslararası Genel Sekreteri Pier Giorgio Olivetti’den gelen maille öğrendiklerini belirten Orçan, “Üyeliğe seçilmenin haklı gururunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

“ÖNEMLİ OLAN YILDIZ KALABİLMEK”

Önemli olanın üyeliğe seçilmek değil bu üyeliği sürdürebilmek olduğunu kaydeden Orçan, “Cittaslow ailesine girdikten sonra yapmamız gereken önemli işler var. Bir laf vardır ‘Sanatçının yıldız olması çok kolaydır ama yıldız kalması zordur’ diye… Önemli olan yıldız kalabilmektir” dedi. Tatlısu bölgesinde farklı bir turizm modeliyle, bölgeyi korurken gelişmesini de sağlayacaklarını bildiren Orçan, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir belde bırakmak için çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here