Osman Fırat: “Girne’de yeni okullara ihtiyaç var”

Tarih: 12 Eylül 2018 Saat: 15:38

0
696

 Girne Postası – Özge Yaldızoğlu

23 Nisan İlkokul Müdürü Osman Fırat, Girne Postası’na özel açıklamalarda bulundu.

Girne’nin en büyük ve en gözde okullarından olan 23 Nisan İlkokulu Müdürü Osman Fırat, “Okulumuz KKTC’nin en büyük devlet okuludur. 62 tane öğretmen ile yeni eğitim ve öğretim yılına devam etmekteyiz.”ifadelerini kullandı.

Girne merkezin geneline yeni okul ve okullara ihtiyaç olduğunu ifade eden Fırat, “Çünkü KKTC’de genellikle Girne bölgesinin nüfus artışı diğer bölgelere göre daha fazladır.  Şu an ki okullar, öğrenci çağ ihtiyacına cevap veremez duruma gelmiştir.”dedi.

Son 5-6 senedir bu sorunların devam ettiğini,  bu sene bu sorunların  tavan yaptığını ve dövizden dolayı da adadan ayrılan insanların olduğunu dile getiren Fırat, “Dövizden dolayı gitme olmasaydı, doluluk oranında bir patlama yaşanacaktı. Özellikle yabancı kesimin çoğunluğunun adadan gitmesiyle olumlu sonuçlar doğurduğunu dile getirdi.”cümlelerini kullandı.

“OKULUMUZUN YAPISAL VE EĞİTSEL TÜM İHTİYAÇLARINI KARŞILADIK”

Osman Fırat açıklamalarına şöyle devam etti:

“Nüfus artışından dolayı ailelerin yeterince okul bulamamaları çocuklarını istedikleri okullara kayıt ettirememeleri başlıca en büyük sorundur.

Okulumuzun şu anda herhangi bir eksiği yoktur.  Okulumuzun eksikliklerini her sene olduğu gibi tatil boyunca çalışarak okulumuzun  yapısal ve eğitsel tüm ihtiyaçlarını karşıladık sadece bakanımızın da açıkladığı gibi kitap ve defterlerde bir zaman gecikmesi olabilir.

Bu gecikmeler keşke olmasaydı. Keşke zamanında bu sorunlar çözülseydi. Eminim bakanımız da böyle olmasını istemezdi.

Döviz artışından dolayı bu aksaklıkların olduğunu  düşünüyorum. Kitap ve defterleri basacak olan firmalar sanırım döviz üzerinden talepte bulundular. Devletin ana birim olarak kullandığı TL olmasından dolayı bir sıkıntı oldu maalesef bir gecikme yaşanacaktır.

Bu gecikme süreci öğretmenler açısında da bizim açımızdan da kolay bir süreç olmayacak. Bunları elbette atlatacağız. Çocuklarımız ve öğretmenlerimizin özverisi ile birlikte atlatmaya çalışacağız”

“23 NİSAN İLKOKULU, BİRÇOK İNSANI, AİLEYİ VE ÇOCUĞU BURAYA ÇEKİYOR”

Okul kayıtlarında bir daraltma gerçekleştirdiklerini söyleyen Fırat, “Okulumuza kayıt yaptırmak için fazla istekli olan ailelerimiz, çocuklarımız var. Bu da özveri ve çalışmanın getirdiği bir şeydir. Bölgede birçok okul var ama eminim ki, bizden daha yeni binada okullar var. Öğretmenlerinin de çok özverili çalışkan olduğunu biliyorum.

Bir nedenle 23 Nisan İlkokulu, birçok insanı, aileyi ve çocuğu buraya çekiyor. Bu çok güzel bir şey.  Bize çok güzel duygular yaşatıyor ama diğer taraftan da onlara cevap verememek, onları okula alamamak bizi üzüyor. Böyle melankoni bir durum yaşıyoruz.  Bir tarafım mutlu olurken diğer tarafım hep üzüntü içerisinde. ”şeklinde konuştu.

“OKULLAR YETMİYOR, NÜFUS DEVAMLI ARTIYOR”

“Son 5 senedir devamlı olarak biz aynı şekilde yüksek sesle ‘Okul istiyoruz’ diyerek bağırmaya devam ediyoruz.” diyen Fırat açıklamalarına şöyle devam etti:

“Okullar yetmiyor. Çünkü nüfus devamlı artıyor. En büyük sıkıntımız okul eksikliği olmasıdır. Girne trafiğini de düşünerek, çocukların ulaşımını da düşünerek ve Girne’nin hangi bölgesinde daha fazla  nüfusun artışı varsa oraya bir okulun yapılması gerekiyor. Böylece aileleri ve çocukları rahatlatacağız. Planlı bir şekilde düşünerek doğru bir yere okul yapmak gerekir.”

“MUTLU BİR OKULUMUZ VAR”

“Mutlu bir okulumuz var. Herkes birbirleriyle barışık, herkes okuluna mutlu bir şekilde geliyor ve gidiyor”diyen Fırat, “Bu da zaten bizleri okula bağlayan en önemli şeylerden bir tanesidir.  Herkes elini taşın altına koyuyor. Herkes uğraşıyor, herkes birbirine yardımcı oluyor.  Bu ekibin başında olmakta bize ayrı bir mutluluk katıyor” ifadelerini kullandı.

Fırat, “Zaman zaman okuldan ayrılan öğretmenlerimiz olurdu.  Onlarla konuştuğumuzda okulumuzun ne kadar sıcak bir yuva olduğunu duyuyoruz. Onlardan duyduğumuz sözler de çok önemli. Mutlu bir aileyiz.” şeklinde konuştu.

“BEN MESAİLİ ÇALIŞIRIM DİYEN İDARECİNİN OKULU DA MESAİ OKULU OLUR”

Osman Fırat, “Okul yöneticiliği sadece Eylül’den Haziran’a kadar değil. Tecrübeli bir idareci olarak söylemek isterim ki; ek mesai istemeden, tatilde de okulunu bir sonraki yıla hazırlamak çok önemli. İdarecinin zaman merfumu olmamalı. ‘Ben mesaili çalışırım diyen idarecinin okulu da mesai okulu olur” cümlelerini kullandı.

“DUVARLARIN BOYLARINI YÜKSELTTİK”

Geçen sene çıkan okula kimliği belirsiz kişiler tarafından okula girilip duvarların boyanması hakkında konuşan Osman Fırat, şunları söyledi:

“Okulun arka tarafında yer alan duvarların boylarını yükselttik. Aşağı yukarı duvarı bir metre 20 cm daha yükseltmemize rağmen,  delikanlı dediğimiz çağ, kanın deli deli aktığı çağlardır.  Yani hareketli bir çağdır. Onlara dikenli tellerde koysan yine atlayacaklar ve bu defa da bize okulu hapishaneye çevirdin diyeceklerdi.

Ama hala daha atlıyorlar. Duvarları boyamayı da bıraktık. Üst üste yazılan yazılardan çok güzel şekiller de çıktı. Bunun farkına vardım. En az 100 kez duvar boyattım ama çok güzel duvar yazısı şöleni haline geldi… “

Zaman zaman bir hadememizi bazı günlerde belli saatlerde bu olayların olmamasını ve azalmasını engellemek amacıyla görevlendiriyoruz. “

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here