Araba galerileri kan kaybediyor!

Tarih: 14 Ağustos 2018 Saat: 14:53

0
1453

Girne Postası- Burcu Ece Yılmaz

Türk Lirası’nın her geçen gün değer kaybetmesi, yurtiçindeki pazarın daralmasına neden oluyor. Faizler ve döviz kurundaki yükseliş araba galericilerini de olumsuz yönde etkiledi.

Girne Postası’na konuşan Carmart Galeri sahibi Mustafa Arifoğlu, özellikle son iki haftadır dövizdeki artışla birlikte satışların tamamen durduğu söyledi. “Satışları iki ay önceki Sterlin kuruna göre gerçekleştirsek, bu malı yerine koyamayız” diyen Arifoğlu, araba satışının maliyet fiyatına göre olsa bile vatandaşa pahalıya geleceğini belirtti.

“İnsanlar kredi çekmekten kaçıyor”

Bankaların yüksek faizleri nedeniyle insanların kredi çekmekten de kaçtığına dikkat çeken Arifoğlu,  “Faizler yüzünden insanlar kredi çekmiyor. Onun için tek bir satın alma talebi görmüyoruz. Faizler yükselmemiş olsa bir nebze satış olabilirdi ancak faizlerle birlikte satışlar durdu” dedi.

Arabaların satış fiyatlarını oldukça düşürdüklerini dile getiren Arifoğlu, “Hatta piyasası biraz yavaş olan arabaları maliyeti durumuna indirdik. Buna rağmen satış olmuyor” diye konuştu.

“Arabasını satmak isteyenler geliyor”

Yaşanan ekonomik sıkıntıların halkın üzerinde psikolojik etkileri olduğunu aktaran Arifoğlu, halkın geçinemez durumda olduğunu vurguladı. Marketteki gıdalardan, ev kiralarına kadar her şeyin fiyatının yükselmesi nedeniyle otomotiv sektörünün de doğal olarak direk etkilendiğini belirten Arifoğlu sözlerine şöyle devam etti:

“Bu hafta hiç satış yapmadık. Hiç müşteri gelmedi.  Hatta krizden dolayı bırakın araba almayı, arabasını satmak isteyenler oluyor.”

“Şu anda mantıklı olan satışı tamamen durdurup beklemek”

Bir hafta önceye kıyasla TL bazında araba fiyatlarının %20 ile %30 arttığını söyleyen Arif oğlu şu sözleri kaydetti:

“Şu anda en mantıklı olan dükkanı açmamak. Satışı tamamen durdurup beklemek. Arabayı maliyetine bile verseniz insanlar razı olmuyor. Geçen sene 33 bin TL’ye satılan bir araç şu anda 50 bin TL’dir. Kredi ile versek insanlar yine almaz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here