Şahali: “Arpanın tonunda artış yaşandı, fakat hayvancıya yansıtılmadı”

Tarih: 05 Eylül 2018 Saat: 13:48

0
1391
Hayvancılar Birliği’nin bugün organize ettiği eylemde arbede çıktı. Eylemciler bakanlığın camlarını kırıp içeriye girdi. Şahali Bakanlığın önünde açıklamalarda bulundu.

Tarım Bakanı Şahali, hayvancıların eyleminde, eylemcilere açıklama yaparak, döviz artışından dolayı en fazla etkilenen kesimin hayvancılar olduğunu işaret etti ve dün itibariyle arpanın tonunda artış yaşandığını, fakat bu artışın hayvancıya yansıtılmadığını, aynı fiyattan verildiğini ve bu açığın devlet tarafından karşılandığını söyledi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Erkut Şahali, hayvancıların eyleminde, eylemcilere açıklama yaparak, her zaman için üretimin zor olduğu ülkede, döviz artışından dolayı en fazla etkilenen kesimin hayvancılar olduğunu işaret etti.

“ARPANIN TONUNDA ARTIŞ YAŞANDI, FAKAT HAYVANCIYA YANSITILMADI”

“Ortaya koymaya çalışmak istediğiniz görüşlerin de farkındayım” diyen Şahali, görevi devraldığında arpanın tonunun 192 Dolar olduğunu, hayvancıya 72 kuruştan verildiğini işaret ederek, dün itibariyle arpanın tonunda artış yaşandığını, fakat bu artışın hayvancıya yansıtılmadığını, aynı fiyattan verildiğini ve bu açığın devlet tarafından karşılandığını söyledi.

“BU DEVLET, DAYANACAĞI YERE KADAR DAYANDI”

“Tüm harcamalarınızın dolar üzerinden yapıldığının farkındayım” ifadelerini kullanan Bakan Şahali, Dolardaki artışın herkesin hayatını doğrudan etkilediğine vurgu yaparak, “Ben görevi devraldığımda dolar 3.58’di dünkü hesaplarımızda dolar 6 civarındaydı. Bu devlet, dayanacağı yere kadar dayandı ve arpanın fiyatını değiştirmedi” dedi.

Sabah saatlerinde araçları ile Tarım Bakanlığı’na gelen eylemciler bakanlığın kapılarını kırarak içeriye girdi.

“Şahali istifa” sloganları atan eylemciler Bakan Şahali’nin kendielrine hitap etmesini istedi. Şahali de kısa süre sonra eylemcilere seslendi.

Kaynak: Şahali: “Arpanın tonunda artış yaşandı, fakat hayvancıya yansıtılmadı”: Kıbrıs Postası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here