Şahali: “Tatar ayar vermeye çalışırken, ayarı iyice kaçırıyor”

Tarih: 24 Mayıs 2019 Saat: 11:16

0
382

Kıbrıs Postası

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar arasında, yeni hükümetin ilk gününde yaşadığı ‘ayar polemiğine’ değinen Şahali, “Veciz bir sözle ifade etmek istiyorum kendimi, Sayın Tatar ayar konusuna ayar vermeye çalışırken, ayarı iyice kaçırıyor” dedi.

Tarım ve Doğal Kaynaklar eski Bakanı Erkut Şahali, Ada TV’de yayınlanan ‘Günaydın Ada’ isimli programa konuk olarak, yeni hükümet sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

ŞAHALİ: “CTP’NİN TEMEL HEDEFİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİ KAZANMAK”

“Bundan sonraki süreç, gereğinden erken başlayan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sürecidir” diyen eski Bakan Erkut Şahali, “Biz, muhtemel rakiplerimizin kimlerle ittifak kuracağını gözetmek durumundayız. Ancak CTP’nin temel hedefi Cumhurbaşkanlığı’nı kazanmak ve müzakere masasının yeniden kurulmasıdır” dedi.

“TC DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU KADAR DESARET GÖSTERMELİ”

“Kimse federasyonu, bizim kafamıza çaktığı, dayatma bir formülmüş gibi göstermeye çalışmasın. Federasyon bir Türk tezidir” diyen Şahali, hükümetin federasyon çözüm modelinin tüketildiği yönünde bir iddiada bulunduğunu belirterek, “Uluslararası arenada hükümetin ne söylediği değil, halkın oylarıyla seçilen liderin ne dediği önemlidir. KKTC sınırları içerisinde hükümet ve cumhurbaşkanının ne dedikleri önemlidir. Ama Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlut Çavuşoğlu’nun dediği kadarını diyebilecek cesareti bu yeni hükümet göstermelidir. Nedir bu cümle? Her ne olacaksa yeni fikirler, masaya gelecek, masadan ne çıkıyorsa, hangi yeni fikir üzerinde uzlaşılıyorsa, bunun üzerinden gidilecek” ifadelerinde bulundu.

“UBP-HP KOALİSYONU, TC’NİN KENDİLERİYLE İLGİLİ NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ ÇOK FAZLA ÖNEMSİYOR”

Ulusal Birlik Partisi ile Halkın Partisi koalisyonunun, Türkiye Cumhuriyeti’nin kendileri ile ilgili ne düşündüğünü çok fazla önemseyen bir tavır içinde olduklarını söyleyen Şahali, “En azından Mevlüt Çavuşoğlu’nun dediğini hükümet protokolüne yazabilmeliler” dedi.

AYAR POLEMİĞİ… “SAYIN TATAR, AYARI İYİCE KAÇIRIYOR”

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Başbakan Ersin Tatar arasında, yeni hükümetin ilk gününde yaşadığı ‘ayar polemiğine’ değinen Şahali, “Veciz bir sözle ifade etmek istiyorum kendimi, Sayın Tatar ayar konusuna ayar vermeye çalışırken, ayarı iyice kaçırıyor. Ayar polemiği SayınTatar’ın ağzından hızlıca çıkan bir kelime. Tam net ifade ayar vermek değil ama ‘biz farklıyız, Cumhurbaşkanı kendine bu konuda bir çeki düzen vermeli’ şeklinde. Kıbrıs Türk halkı bakıp da ‘Sayın Akıncı’nın bıyığı çok güzel, ona oy verelim’ demedi. Fikirlerine, söylediklerine baktı ve yüzde 60’ın üzerinde oy aldı” ifadelerinde bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here