Sakallılar: “Meme kanseri KKTC’de hızla artış gösteriyor”

Tarih: 14 Mart 2019 Saat: 14:15

0
370

Girne Postası – Burcu Ece Yılmaz

  • Çatalköy Belediyesi Meclis Üyesi Yeşim Sakallılar, meme kanserinin KKTC’de hızla artış gösterdiğine dikkat çekerek, kadın sağlığını ilgilendiren iki önemli projeye imza attıklarını bildirdi. “Kansersiz Yaşam” adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında Çatalköy ve Arapköy bölgesinde yaşayan kadınlara ücretsiz kanser taraması yapacaklarını kaydeden Sakallılar, bir diğer önemli projenin ise Merkezi Cezaevi’ndeki mahkum kadınlar için olduğunu vurguladı.

  • Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyalkın ile birlikte 30-69 yaş arasındaki kadınlara rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arasında ki kadınlara meme kanseri taraması (MAMOGRAFİ),50 – 74 yaş aralığındaki kadınlara da kolon kanseri taraması yapılacağını söyleyen Sakallılar, bu işin gönüllük esasına dayandığını belirterek, taramaya katılımın önemine işaret etti.

  • Sakallılar, projenin hayat bulması için Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu ve belediye personelinin katkı koyduğunu dile getirerek, “Yükümüzü azaltıp, her konuda destek verdikleri için, kendilerine teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Çatalköy Belediye Meclis Üyesi Yeşim Sakallılar, Girne Postası’na özel açıklamalarda bulundu…

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın sağlığını ilgilendiren iki önemli projeye imza attığını söyleyen Sakallılar, Çatalköy ve Arapköy’de ikamet eden kadınlar ve Merkezi Cezaevi’ndeki kadın mahkumlar için sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiği belirtti.

“MEME KANSERİ KKTC’DE DE HIZLA ARTIŞ GÖSTERİYOR”

Meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi KKTC’de hızla artış gösterdiğini belirten Sakallılar, kanser yayılmadan önce teşhis edilmesinin önemine işaret etti. Kanser yayılmadan tespit edilirse kişinin kurtulma şansının yüzde 96 oranına kadar yükseldiğini bildiren Sakallılar, bunun da kanser taraması yaptırmayla mümkün olabileceğini söyledi.

Kadınların hayatlarının belirli dönemlerinde mutlaka kanser taraması yapması gerektiğini vurgulayan Sakalıllar, bu işin gönüllük esasına dayandığını belirterek, “Kadınların taramanın ne zaman, nasıl ve neden yapılacağı ile ilgili bilinçlendirilmesi çok önemlidir” dedi.

Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Adil Özyalkın ile birlikte “Kansersiz Yaşam” adlı projeyi gerçekleştirdiklerini vurgulayan Sakallılar, 30-69 yaş arasındaki kadınlara rahim Ağzı Kanseri, 40-69 yaş arasında ki kadınlara meme kanseri taraması (MAMOGRAFİ),50 – 74 yaş aralığındaki kadınlara da kolon kanseri taraması yapılacağını belirterek, projeyi Çatalköy ve Arapköy’de yaşayan kadınlara armağan ettiklerini söyledi.

“CEZAEVİNDEKİ KADINLARA DA KANSER TARAMASI YAPILACAK”

Bir diğer önemli projenin ize cezaevindeki kadın mahkumlar için olduğunu söyleyen Sakallılar, projenin Sağlık Bakanlığı’ndan onaylanması nedeniyle duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Cezaevindeki mahkum kadınlara da rahim kanseri, meme kanseri ve kolon kanseri testleri yapacaklarını bildiren Sakallılar, taramaya cezaevinden 8 kadının katılacağını söyledi. Merkezi Cezaevi Müdürü ile görüşmesinin ardından mahkum kadınların hastaneye aktarılarak tetkiklerinin yapılacağını kaydeden Sakallılar, taramanın önümüzdeki hafta gerçekleşeceğini bildirdi.

Projenin hazırlanmasına Çatalköy Belediye Başkanı Mehmet Hulusioğlu’nun da destek verdiğini ifade eden Sakallılar, “Projenin dağıtımında Çatalköy Belediyesi ve köy muhtarlarımızdan ciddi destek aldık. Projenin hayat bulması için önemli yardımları dokundu” dedi. Çatalköy Belediye Başkanı Hulusioğlu’nun taramanın gerçekleşeceği gün kadınların ulaşımını sağlayacağını dile getiren Sakallılar, “Belediye başkanımız Hulusioğlu’ya yükümüzü azaltıp kolaylaştırdığı için teşekkürlerimi sunuyorum. Bize katkısı çok büyüktür” şeklinde konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here