Suriyeli mülteciler ile girişlerine yardımcı olan Özdemir tutuklu yargılanacak

Tarih: 08 Ekim 2019 Saat: 7:59

0
69

Kıbrıs Postası – Nadire Bahadi

Mağusa’da polis ekipleri tarafından bir eve yapılan baskın neticesinde tespit edilerek tutuklanan Suriye uyruklu 10 mülteci ile mültecilerin ülkeye girişlerine yardımcı olduğu tespit edilen zanlı İbrahim Özdemir hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Mağusa’da 27 Eylül 2019 tarihinde polis ekipleri tarafından bir eve düzenlenen baskında muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yaptığı tespit edilerek tutuklanan Suriye uyruklu 10 mülteci ve mültecilerin ülkeye girişine yardımcı olduğu tespit edilen İbrahim Özdemir hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

“Muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yapma” ve “Muhaceret işlemi yaptırmadan KKTC’ye giriş yapmaya yardımcı olma” suçlamaları ile ilgili olarak dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılan Suriye uyruklu 10 mülteci ile zanlı İbrahim Özdemir, 1 ayı geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

POLİS SORUŞTURMASINI TAMAMLANDI

Olayın soruşturmasını yürüten polis memuru Raif Safa mahkemede verdiği ifadesinde, 27 Eylül 2019 tarihinde bir polis ekibinin aldığı bilgide Mağusa’da Şeyho Özdemir’e ait evin içerisinde kaçak kişilerin olduğunun öğrenildiğini anımsattı.

Ayni gün ihbar edilen eve gidilerek yapılan aramada evin avlusu içerisindeki ambarda Suriye uyruklu 10 kişinin tespit edildiğini belirten Safa, yapılan tahkikatta Suriye uyruklu kişilerin ayni gün 10:30 raddelerinde bir yük gemisinde bulunan tuz yüklü GZ 032 plakalı TIR içerisine gizlenmiş olarak Mağusa Limanı’na getirildiklerini ve muhaceret işlemlerini yaptırmadan KKTC’ye giriş yaptıklarının tespit edildiğini açıkladı.

Suriye uyruklu 10 mültecinin KKTC’ye girmelerine yardımcı olan zanlı İbrahim Özdemir’in tespit edildiğini ve tutuklandığını hatırlatan Safa, yürütülen soruşturmanın tamamlandığını kaydederek, tüm zanlıların davalarının görüşülünceye dek 1 ayı geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmesini talep etti.

TUTUKLU YARGILANACAKLAR

Mağusa Kaza Mahkemesi Kıdemli Yargıcı Çiğdem Güzeler, Suriye uyruklu 10 mülteci ile zanlı İbrahim Özdemir’in 1 ayı geçmemek şartı ile hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderilmelerine emri verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here