Toros: “HP, popülizm yapıyor. Hayal kırıklığına uğradım”

Tarih: 30 Temmuz 2018 Saat: 14:33

0
1741

Girne Postası – Özel

Kıbrıs Postası TV’de Ulaş Barış’ın hazırlayıp sunduğu Gündem programına konuşan CTP Girne Milletvekili  Fikri Toros, Halkın Partisi’nin aldığı ‘Hayat Pahalılığını ret’ kararına sert çıkarak, HP’yi popülizm yapmakla suçladı. Toros, ayrıca, HP Lideri Kudret Özersay’ın ‘Dışişleri Bakanı’ sıfatı ile yaptığı açıklamalardan da rahatsız olduğunu belirterek, bunlardan ‘rahatsız’ olduğunu kaydetti.

“HP’nin bu teşebbüsü beni hayal kırıklığına uğrattı”

Toros, Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın geçen gün yapmış olduğu açıklamasına karşılık “ partisi, seçim öncesi popülizmi en çok eleştiren partiydi. İktidara geleceğinde adil icraat yapacağına söz vermişti. Buna rağmen böyle bir şeye teşebbüs etmeleri hayal kırıklığına uğrattı. Bu aldıkları karar sürdürülebilir değildir. Gerek diğer vekillere ve hükümet ortalıklarını aslında çok zor çok mahcup ve çok düşüncesiz bir algıya ittiler.

Halk bilgisiz değildir. Halk bunları görüyor farkında ve bilincindedir. Umuyorum ki bu son olur. Bu kararları gözden geçirip geri alırlar. Halkı yanlış yönlendiren popülizme yönlendirmekten vazgeçerler” ifadelerini kullandı.

“Özersay’ın BM açıklamalarından rahatsızım”

Özersay’ı BM konusundaki açıklamaları nedeniyle de eleştiren Toros “bundan rahatsızım. Bu açıklamaların, Kıbrıs konusunun çözümüne yardımcı olmadığını değerlendiriyorum çünkü bu türden açıklamalar Kıbrıs Türk toplumunu yalnızlaştıran ve ıssızlaştıran açıklamalardır. Kudret Özersay’a çok büyük saygım var. Ancak kendi görüşlerini hükümetin görüşüymüş gibi beyan etmesini doğru bulmuyorum.  Gerekli zamanlarda gerekli uyarıları yapıyoruz ancak net olarak söylemem gerekirse, kendisinin görüşleri bizim parti görüşümüzle örtüşmüyor” dedi.

Kıbrıs konusunda gelinen son nokta hakkında görüşlerini paylaşan Toros, “Öncelikle bu sorun çözümsüz devam ettiği sürece çözümsüzlüğe mahkumdur. Canla başla çalışmamız lazım ki bedel ödeyen taraf olmayalım” dedi. Toros, bir senedir Kıbrıs konferansı ciddi bir çıkmazda olduğunu da söyledi.

“Sonuç alınacaksa çözüm başlayacaktır”

Kıbrıs adası üzerinden iki toplum liderliği arasında çok büyük bir yakınlaşma olduğunu dile getiren Fikri Toros, “artık seçimleri geride bıraktık. Sonbaharda iki toplum liderleri arasında bir girişim olacağını hissetmeye başladık. Henüz daha olacak diyemiyorum ama kesinlikle bu hedef doğrultusunda çalışmalar başlatılmıştır” cümlelerini kullandı.

Toros “Bu hedeflerde sonuç alınacaksa çözüm başlayacaktır. BM parametreleri çerçevesinde  bu hedefe ulaşmak için yeterli siyasi irade masaya konulduğu gün başlayacaktır. Mevcut garanti anlaşmasının günümüz koşullarına göre uyarlanması gerekiyor. Bu haliyle tüm ülkeleri ilgilendiren bir konudur. Ülkeler arasında bir takım istişarelerin olacağını biliyoruz. Sayın Lute durum tespiti yapıyor.  Tüm bu ön hazırlıklar tamamlandıktan sonra inanıyorum ki sonuç alma yönünde yeterli irade alındığı gün genel sekreter yeni bir konferans başlatacaktır” şeklinde konuştu.

“Biz bunu kabul edemeyiz”

 Toros, Cumhurbaşkanı Akıncı’nın 30 Nisan’da yaptığı, “Gelin bu Guterres belgesini stratejik bir paket olarak ilan edelim” çağrısının tüm uluslararası toplum tarafından takdirle karşılandığını hatırlatırken “Aslında günün sonunda 6 esas farklılığın bir paket çerçevesinde ele alındığı zaman masada olacaktır. Guterres çerçevesi kapsamında güvenlik ve garantiler tarafından sayın Anastasiadis ön koşul koymaya çalışıyor. Bu mümkün değildir. Biz bunu kabul etmeyiz. Rum tarafı Crans Montana öncesinde de bunu yapmaya çalıştı. Her şey bu paketin içerisindedir. Bu paket içerisinde bir mutabakat sağlayalım” ifadelerini kullandı.

Adanın her iki tarafında da çözüm karşıtı çok büyük kesimlerin olduğunu dile getiren Toros,  “Bunların güçlenmesinin önlenmesi lazımdır. Bu şarttır. Bu her barış sürecinde de ciddi bir sorundur”dedi.

“CTP çözümün anahtar partisidir”

CTP’nin eskisi kadar ‘etkin’ çözüm mücadelesi yapmadığı yönündeki eleştiriler hakkındaki görüşünü de belirten Fikri Toros, “Bu konulara bağlı olarak CTP’nin aktif olarak bir rolü vardır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. CTP içerisinde bu konuya odaklanan komite kurulmuştur.  Çalışmaların verimliliği açısından yapıcı bir katkı olabilmesi için sürekli bir olarak dile getirip paylaşmıyoruz. CTP gerek kendi içinde gerekse toplumda çözümün anahtar partisi olarak kabul edilmektedir.  Göreceksiniz ki CTP tüm halkla birlikte sokakta olacak. Güneyde ki muhatapları ile birlikte çalışmalarda olacak” dedi.

“Toplumun her kesimine gerçek bir kriz içerisinde olduğumuzu anlatmalıyız”

Ülkede yaşanan ekonomik kriz hakkında ki düşüncelerini de aktaran Toros, “öncelikle yapılması gereken, toplumun her kesimine gerçek bir kriz içerisinde olduğumuzu anlatmalıyız. Halk bunu idrak edecek. Hiç kimseyi suçlamadan bu sorunu aşmalıyız.

Kıbrıs sorunu devam ettiği sürece biz Türkiye’nin para birimine bağlıyız. Türkiye’de ki gelişmeler ekonomide dalgalanmaya sebep olmuştur. Bu dalgalanmanın da devam edeceğini düşünüyorum”dedi.

KKTC’nin bir sanayi ülkesi olmadığını söyleyen Toros, “İthalat odaklı bir ülkeyiz. Her şeyimizi ithal ediyoruz. Dolayısıyla döviz fiyatları hayat pahalılığına yol açıyor.” sözlerini kullandı.

“Hükümet olarak ayağımızı frene bastık”

Fikri Toros “turizmimiz Türk vatandaşlarının tercih ettiği ile ayakta durmaktadır.  Türk gücünün alım gücü düştüğü zaman haliyle burada gerileme oluyor. Ekonomide yaşanan bu dalgalanmayı frenlemek için faizler artırılarak bizi bir kısır döngüye sokmuştur. Faizlerde meydana gelen artışta tüm bunlar ciddi bir krize yol açmaktadır. KKTC devlet bütçesinde planlanan yatırımlar ve reformlar ihmal edilmiştir.  Kriz yönetimi en alt seviyeden  başlar yani sokaktan başlar. Tasarrufa gitmeniz lazım. Çünkü  başka çare yoktur. Cebiniz de ki para kadar harcama yapmanız gerekmektedir. Bizim de şu an da kemer sıkma zamanımızdır. Kemer sıkmayan sıkıntı çekecektir. Bunlar inkar edilemez gerçeklerdir. Hükümet olarak ayağımızı frene bastık. Herkesin kişisel seviyede tasarrufa gitmesi gerekir” diye konuştu.

Yaşanan ekonomik krizde özel sektörün de elini taşın altına koyduklarını dile getiren Toros, özel sektörün finansman giderlerinin ansızın ciddi şekilde arttığını ve mümkün olduğunca maaş politikalarında biraz muhafazakar davranmak zorunda olduklarını belirtti.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu’nun yarın çok zor koşullar altında toplanacağını belirten Toros, komisyonun en doğru rasyonel kararları vereceğini söyledi.

 “Siyaseti bir hizmet aracı olarak görmemiz şarttır” diyen Toros, “Siyaset bir hizmet platformudur. Somut icraat ve düşüncelerle ön plana çıkmayı hedeflemek gerekir” dedi.

“Bir insan emeğinin karşılığını almalıdır”

CAS çalışanlarının maaş alamadıkları için gerçekleştirdikleri eylemler hakkında da konuşan Fikri Toros, “öncelikle çalışanlarla empati kurabiliyorum. Bu insanların maaş alamamaları kabul edilemezdir. Bir Bir insan emeğinin karşılığını almalıdır. Bir insan emeğini ortaya koyacak, ailesine bütçe yapacak ve sen o insanı ödemeyeceksin bundan öte saygısız bir hareket olamaz. Kınıyorum”cümlelerini kullandı.

CAS şirketinin büyük bir iş kaybına uğradığını söyleyen Toros, “Şu anda sadece özel şirketlere hizmet veriyor. Yani gelirini kaybetti. Eğer ben ticaretten anlıyorsam verdiği hizmet ya kabul edilebilir kalitede değildir ya da ücreti çok yüksektir. Sorunun gerçek sebebini bilmiyorum. CAS’ın gelirlerini yeniden elde edebileceği potansiyeli kazandırmak gerekir. Hükümette elinden geleni yapacaktır” diye konuştu.

“Enerjimizi bu tartışmalara harcamak yerine iş yaratarak harcayalım”diyen Toros,  rekabette ön plana çıkmalarını ve çalışanlarına hak ettiklerini ödemeleri gerektiği açıklamasında bulundu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here