Turgay Hilmi: “Kültür alışverişi engelleniyor”

Tarih: 29 Aralık 2019 Saat: 19:06

0
137

KKTC Bavyera Fahri Kültür Ateşesi Turgay Hilmi, Turgay Hilmi, KKTC’ye gelmek isteyen 300 Alman öğrenciye engel koyan Bavyera Kültür Bakanlığına kızgın olduğunu belirterek, “Kültür alışverişi engelleniyor” ifadelerini kullandı.

KKTC Bavyera Fahri Kültür Ateşesi Turgay Hilmi, öğrencilerin Kuzey Kıbrıs’a seyahat yasağını açıkça eleştirerek, Bavyera Kültür Bakanı Michael Piazolo’nun konuyla ilgilenmesini talep etti.

Baverya Kültür Bakanlığına Alman Devlet okulu öğrencilerinin Kuzey Kıbrıs’a seyahatlerinin engellendiği için kızgın olduğunu söyleyen Hilmi, Neumarkt’a kayıtlı ve Baverya’da aktif olan “KK Dostları Derneği, Bellapaix”ın başkanlığını yaptığını ve kendini sosyal ve kültürel alışverişe adadığını vurguladı. KKTC’nin kültür ataşesi olan ve müzisyen olan Turgay Hilmi, 1984 yılında Collegium Noricum Orkestrası ile başladığı sayısız konser gezilerini organize ediyor.

NELER YAŞANDI?

Bavyera eski Kültür Bakanı Hans Zehetmair’in döneminde Baverya Gençlik Orkestrası’nın turnesi Bakanlık tarafından finanse edildi. Ayrıca, Baverya Eyalet Başbakanı Günther Beckstein Turgay Hilmi ile Kuzey Kıbrıs’ı geçmişte ziyaret etti. Ancak şimdi Münih’te aniden bir endişe oluştu.

Durumdan etkilenenler Freyung-Grafenau bölgesinde Waldkirchen Meslek Okulu öğrencileri Kıbrıs’a gezi düzenledi, Waldkirchen’de doktor olan Kıbrıs doğumlu Dr. Behzat Ünel ilk organizasyonu başlattı. 14 yıl önce Kelheim meslek okulu, ardından da 2009’da Ingolstadt melek okulu onlara katıldı. Okul direktörü Christian Friedrich, Waldkirchen meslek okulu yöneticisi, bu süre içinde binlerce öğrencinin Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret edebildiğini söyledi. Ve de bunun şimdi bir anda durdurulmasını kabul etmek istemediği belirtildi.
Buna rağmen Friedrich, Kültür Bakanlığı hukuk sorumlusundan telefon ile gelen direktif ile bu gezinin gerçekleşmesine izin olmadığı bilgisini aldığını söyledi.

Yapılan açıklamada Kuzey Kıbrıs’ta uluslararası hukukun uygulanmadığı ve güvenlik endişesinin olduğu iddia edildi. Sonuçta sadece güneydeki Rumların değil tüm adanın Avrupa Birliği üyesi olduğu ve Almanya Dışişleri Bakanlığına göre seyahat etmede herhangi bir sakınca olmadığı aktarıldı. Web sayfasındaki seyahat bilgilerinde ‘Kuzey’de kesinlikle bir ziyaret kısıtlamasının olmadığı’ açıkça belirtildi.
Turgay Hilmi, zamanın Dışişleri Bakanlığında Devlet Bakanı Maria Böhmer’in milletvekili Michael Frieser’in 2017’de Nürnberg Filarmoni Korosunun bir konser seyahati hakkındaki yazısına geri döndüğü mektuptan alıntı yaparak, şunları anlattı: ‘Almanya hükümeti Kıbrıs’ın uluslararası hukuk duruşunu ve Türk silahlı kuvvetlerinin adadaki varlığının uluslararası hukuka aykırı olduğunu kabul ediyor. Fakat Alman vatandaşlarının adanın kuzeyini ziyaret etmesi serbesttir ve de Alman hukuk sistemi uyarınca hiçbir şekilde yasak değildir.

‘TALEP İNCELENECEK’

Friedrich’in aşağı Baverya milletvekillerinden destek istediği, Turgay Hilmi’nin de  Nürnberg’ten Bavyera Milletvekili Barbara Regitz’i araya koyduğu vurgulandı. Regitz’in Kültür Bakanlığına yazmış olduğu yazıya Bakan Michael Piazolo’nun ‘konuyu hali hazırda  yönlendirdiğini’ ve de ‘talebin inceleneceği’ cevabını aldı.

Bu nedenle 2020’deki seyahat planını henüz değiştirmemiş olan Direktör Christian Friedrich’in hala ümitli olduğundan söz edildi. Sonuçta eline Münih’ten yazılı herhangi bir şey gelmediği, Turgay Hilmi’nin de Piazolo’yu sorumlu tutarak ‘Kültür Bakanı kültürel karşılaşmaları desteklemeli ve engellememeli’ dediği aktarıldı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here