Zanlılar 3 gün daha tutuklu kalacak

Tarih: 11 Ağustos 2018 Saat: 10:45

0
1822
Gazimağusa’da UKCFA Tüp Bebek şirketinin hesaplarında çıkan 4 milyon Dolarlık açık ile ilgili polis soruşturması devam ediyor. Mehmet Çetin Ataünal ile Canan Kaçmaz’ın tutukluluk süreleri 3’er gün uzatıldı.

Gazimağusa Tıp Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren UKCFA Tüp Bebek isimli işyeri direktörü Dr. Halil İbrahim Tekin hesaplarda yaptığı kontrolde tespit ettiği 4 milyon Dolar açık sonrasında polise yaptığı şikayet üzerine tutuklanan şirket finans müdürü Mehmet Çetin Ataünal ile şirket sekreteri ve muhasebeden sorumlu Canan Kaçmaz hakkındaki polis soruşturması derinleşti.

Polis zanlılar hakkında önceki gün temin ettiği 1 günlük süre içerisinde 2014- 2017 yılları arasında şirkette görevli Mehmet Çetin Ataünal’ın zaman zaman kendisine verilen paraları şirket hesabına değil kendi hesabına yatırdığını tespit etti.

Miktarın henüz netlik kazanmadığı olayda ilk etapta 4 milyon Dolar üzerinden yürütülen soruşturmada zanlı Canan Kaçmaz’ın da durumdan haberdar ve suça dahil olduğu ayrıca zanlılar arasındaki yazışmalarda da suçun işlendiğine yönelik makul şüphenin oluştuğu açıklandı. Dün yeniden Mağusa Kaza Mahkemesi’nde yargıç karşısına çıkarılan zanlılar hakkında 3’er gün daha tutukluluk süresi temin edildi.

Yazışmalar bulundu

Polis Genel Müdürlüğü’ne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görevli Mehmet Tunceli mahkemede verdiği ifadesinde, 8 Ağustos 2018 tarihinde Dr. Halil İbrahim Tekin’in şubeye giderek, Mağusa’da Tıp Merkezi Hastanesi’nde faaliyet gösteren UKCFA Tüp Bebek Limited isimli işyerinin direktörü olduğunu, zanlı Mehmet Çetin Ataünal’ın 2014- 2017 yılları arasında bu iş yerinde finans müdürü olarak görev yaptığını, aynı zamanda gerek şahsi, gerekse şirket hesaplarına erişim yetkisi bulunduğunu, zanlı Canan Kaçmaz’ın şirket sekreteri ve muhasebeden sorumlu kişi olduğunu bildirdiğini söyledi.

2014- 2017 yılları arasını kapsayan dönemle ilgili Dr. Halil İbrahim Tekin’in hesaplarında yaptığı kontrolde yaklaşık 4 milyon Dolar bir açık tespit ettiğini belirten polis memuru Mehmet Tunceli, net rakamın yetkili murakıp tarafından yapılacak denetim ve hazırlanacak raporda belli olacağını kaydetti.

Dr. Tekin’in ayrıca satın alınan ve şirket adına kayıt edilmesi gereken satın alınma tarihindeki değerleri 475 bin TL olan 2 taşınmaz malın şirket adına değil de zanlı Canan Kaçmaz adına kayıtlı olduğunu tespit ettiği yönünde beyanda bulunduğunu belirten Tunceli, Dr. Tekin’in zanlılar adına şikayetçi olduğunu açıkladı.

Zanlıların aynı gün tespit edilerek tutuklandığını belirten Tunceli, temin edilen 1 günlük tutukluluk süresi içerisinde 2014- 2017 yılları arasında zanlı Mehmet Çetin Ataünal’ın muhasebe tarafından kendisine teslim edilen paraları şirket hesabına yatırmak yerine kendi hesabına yatırdığının tespit edildiğini söyledi.

Tespit edilen mesajlaşmalardan zanlı Canan Kaçmaz’ın da durumdan bilgisi olduğunu belirten Tunceli, zanlı Kaçmaz’ın da suça dahil olduğunu ve yazışmalarda suçun işlendiğine dair makul şüphe oluştuğunu açıkladı.

Tunceli soruşturmanın salimen yürütülebilmesi maksadı ile zanlıların 3 gün daha poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Kaynak: Kıbrıs Postası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here